| StereaCosmin a întrebat:

Sunt clasa a 8-a, iar in viitor mi-as dori sa devin politist.
Ce liceu trebuie sa urmez? (eu m-am gandit la Liceul Tudor Vianu Giurgiu, la sectia de filologie, pentru ca imi place si mie se pare si foarte usor)
Dupa ce termin liceul, sunt foarte hotarat sa merg la Academia de Poitie A.I.Cuza(Bucuresti)
Intrebarea mea este: Conteaza ce liceu urmez ca sa pot intra la academia de politie?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Nu conteaza ce liceu urmezi.
Urmeaza un liceu care sa iti placa, sa iti place profilul, ce materii studiezi, ca sa poti nvata cu placere si sa iei Bac-ul cu nota mare.
Apoi, pentru Academie trebuie sa te pregatesti in particular, fiindca vrei da admitere.
La Facultatea de Politie ( Academia mai are si Facultate de Pompieri si Arhivistica ) vei da admitere la : istorie, gramatica, limba straina, proba pshiologica si proba fizica, foarte riguroasa.
Ar trebui sa incepi pregatirile cam de la inceputul clasei a 12-a ca sa nu te trezesti cu 1 luna inainte de admitere ca tu nu scoti timpul la viteza.
Bafta! Daca vrei mai putim vorbi pe privat, si eu am aceleasi planuri.

2 răspunsuri:
| Mrme a răspuns:

Nu conteaza profilul ce il alegi pentru a merge la Academia de politie. Poti merge si Liceul Militar. In principiu poti sa alegi ce profil vrei tu.

| snake260889 a răspuns:

Nu conteaza liceul si nici profilul pe care vrei sa il urmezi, dar iti zic din proprie experienta ca daca alegi filologie o sa te ajute foarte mult la examenele de admitere si in plus, este mult mai usor pe parcursul celor 4 ani de liceu.