| camiitsu a întrebat:

Eu sincer nu am voce dar vreau sa ma apuc de lectii de canto si as vrea sa stiu daca imi poate lucra vocea, sa ma faca sa cant frumos? se poate?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Vocea se poate lucra cu precadere cata vreme esti inca foarte tanar/a. E drept ca talentul e greu de inlocuit dar Edison spunea plastic ca : ''talentul e 99% transpiratie si 1% inspiratie''. Traga tare asadar daca doresti sa compensezi.

| corolav a răspuns:

Mai înainte de a avea cît de cît voce ai nevoie de auz ( ureche muzicală), care şi asta e un dat natural.
Dacă nu o ai degeaba ai voce.
NICIODATĂ nu vei putea cînta.
Iar pentru aceasta trebuie să fii tu în primul rînd conştient de acest lucru.
Asta e!

| deeadeea111 a răspuns:

Nu cred ca poti sa-ti modifici prea mult vocea dar sigur acele ore te vor ajuta cumva

| Spaz472 a răspuns:

Da, daca ai pana in 12 ani pentru ca e dupa ti se schimba vocea poate nu vei canta extrem de bine dar vei canta si oricum in ziua de azi toata lumea foloseste autotune deci, da se poate.

| SirOne a răspuns:

Da desigur cum a spus spaz472

| BigKing a răspuns:

Nu poti sa-ti lucrezi vocea daca nu o ai. Vocea este un dar pe care il ai din nastere si pe care il poti lucra iar daca nu il ai degeaba te chinui. Eu zic sa te apuci de canto doar daca ai cat de cat talent chiar si o farama conteaza. Sper ca te-am ajutat.

| narcis08 a răspuns:

Da multe lectii de canto vor da roade intr-o zi