| valah_9720 a întrebat:

Exista intrebari pe care un potential angajator sa nu aiba voie sa ti le puna la interviu? Adica sa fie ilegal sa te intrebe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit asta pe ejobs:
"Intrebari interzise.

Acestea de obicei tin de stilul de viata pesonal. Intrebarile interzise va pun in situatia de a refuza o angajare. De exemplu, un angajator te poate intreba daca esti casatorit, sau daca ai copii, si acest angajator poate ca munceste multe ore pe zi peste program si poate zice `Bine, daca ea e maritata si are copii, probabil nu va accepta sa lucreze peste program`. Adevarata intrebare ar fi sa intrebe simplu candidatii: `Aveti vreun motiv pentru care nu puteti lucra peste program in mod regulat?` Deci starea civila si copii nu ar trebui sa conteze.

Dar aceste intrebari vor continua sa fie puse mereu. Si atunci cand se intampla acest lucru, ai doua alternative. Poti evita raspunsul, sau poti raspunde direct si spune: `Nu sunt sigur ce legatura are acest lucru cu job-ul oferit.` Daca procedezi asa, poti sa ofensezi persoana respectiva. Dar daca acea persoana este viitorul tau sef, poate nu vrei sa muncesti pentru acesta in nici un fel."

si un link ajutator:
http://www.eva.ro/cariera/articol132.html

10 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Depinde si de postul pe care il doresti.
Ca sa ajungi sus pus trebuie sa fii supus.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am fost intrebata la un interviu daca sunt insarcinata...deci sunt si intrebari care nu au bunul simt...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA!, in mod normal, nu ar trebui sa te inntrebe ce orientare sexuala ai! Adica: lesly, gay, bisexual, etc... In armata SUA au fost mari probleme din aceasta cauza, si multe procese de larg rasunet mediatic, drept pentru care au fost obligati oarecum la modificari substantiale, si... ciocu` mic! Succes la interviu, si e bine sa te stepti la Orice intrebare!, adica sa nu rosesti, sau sa te foiesti pe scaun, de nemulutmire, ci incearca sa ramai calm, rumegi bine intrebarea si alternativele de raspuns, (+ potentialele consecinte!) si... speri sa dai raspunsul optim! Ar mai pute a sa te intrebe si de religie, politica, etc... Succes!

| beba a răspuns:

Da. Daca esti interesata de un blowjobhee heeAtentie:raspunde NU de fiecare data si iesi cat mai poti. Orice intrebare cu tenta sexuala e interzisa!

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Nu. Nu aveti nici o relatie in momentul interviului, din punct de vedere legal, deci nu poate fi o lege in acest sens. Poate legile morale, etice, etc, dar nu sunt obligatorii happy

| cornelia_7230 a răspuns:

In mod normal, nu exista intrebari ilegale. Sint insa intrebari care, in mod firesc, nu ar trebui puse, pentru ca lezeaza intimitatea sau bunul simt. Astfel de intrebari nu sint puse decit de unii patroni si daca, intimplator, intilniti astfel de persoane, ar fi mai bine sa evitati sa continuati actiunea de angajare, intrucit, in mod cert, nu se va sfii sa fie din ce in ce mai dominant si mai incisiv si poate nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angajatorul nu trebuie sa puna intrebari despre religia potentialului angajat, starea civila, intentia prsoanelor de sex feminin de a ramane insarcinate; pur si simplu cred ca diplomele si discutia stricta la domeniul de activitate vor detemina angajatorul sa fac cea mai buna achizitie de personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarile care depasesc limita moralului si a eticii

| NoName_9903 a răspuns:

E ilegal sa puna intrebari care ar putea conduce la discriminare: orientare sexuala, politica, religioasa etc.In plus nu iti poate cere informatii confidentiale pe care le detii de la fostul angajator.

| aurora a răspuns:

Aceste intrebari sunt intr-adevar ilegale doar teoretic, prin urmare inspectorul de resurse umane nu incalca legea daca le adreseaza