| ViolaTM a întrebat:

Există modul de pedagogie, la anumite materii, fără facultatea? De maximum un an?
Pentru vorbitorii de limbi străine. Sau profesorii de sport? Există?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu există modul de pedagogie, dar poti sa te angajezi sa pedai in invatamantul gimnazial fara sa fi facut vreo facultate sau curs (neaparat trebuie sa ai si diploma de bac), de ex daca stii engleza foarte bine dai un examen si obtii un post de suplinitor.
Daca nu indeplinesti aceste conditii, nu poti.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu exista asa ceva!
Nici o facultate din lume, nu este de 1 an, fiind intre 4 si 6 ani.
Iar scoala profesionala este de 3 ani.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Între 4 și 6 ani?
Cele mai multe sunt de 3 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Facultatile de inginerie sunt de 4 ani
Fac. de Medicina este de 6 ani
Profesionalele sunt de 3 ani

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, dar nu toate sunt de 4-6 ani cum ai spus tu. Cele mai multe sunt de 3 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bondarel99):

Care sunt alea de 3 ani?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Toate de la ASE, toate de la UniBuc, toate de la UBB plus altele de stat, toate de la universitatile private etc.
Cum ai spus, doar cele de inginerie si de medicina/farmacie/asistenta medicala dureaza mai mult.