| Muresan_Gabriela_1967 a întrebat:

Fiica mea a intrat la Facultatea de litere din cadrul Universității "Babeș Bolyai", Cluj-Napoca, la engleză-norvegiană. Ce șanse are pentru dezvoltarea carierei? Ce ar putea / ce ar mai putea face în acest sens?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă va știi ambele limbi bine-bine-bine la interviurile de angajare va avea prioritate. Deocamdată nu dezvoltă cariera ci competențele. Să ia note mari (justificat)

| Dalmore a răspuns:

Norvegiana e o limba cautata, o sa aiba ce face dupa.

| wpetterssone a răspuns:

Este de preferat să învețe limba nynorsk, deoarece aceasta este limbajul actual. Limba bokmål este un dialect, totuși o limbă norvegiană din 1900. Totuși sunt 80% din vorbitori de limbă bokmål în Norvegia.
Poate fi traducător, profesor, profesor universitar.