| syjey a întrebat:

Funda:Exista vreo facultate de informatica la care sa nu se faca matematica? Am vazut ca la facultatea de vest din Timisoara este ceva de genul.Se numeste specializare informatica, parca si dureaza 3 ani.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Informatică fără matematică, nu există.
Faci elementele de bază!
Pa, pa.

| Narcis2007 a răspuns:

Si la Iasi - uaic este tot asa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar daca se numeste specializare informatica tot faci matematica. primul an orice facultate de profil IT, adica orice facultate de profil tehnic, real se face matematica serioasa. Analiza matematica, algebra, geometrie.

La informatica nu scapi nici mai departe de matematica, vei face diverse obiecte care necesita cunostinte de matematica (gen cursuri legate de prelucrara grafica).

Nu iti place matematica nu da la o facultate de genul, sau faci un efort si inveti ce ai nevoie

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu exista.