| syjey a întrebat:

Fundatongueot face 2 facultati in acelasi timp de exemplu cea de jurnalism si cea de asistenti medicali din Timisoara? Anul asta dau bacu, nu ma refer daca ma pot inscrie la 2 ci daca le pot face pe amandoua simultan.

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Sigur ca se poate, totul tine de capacitatea ta de efort, de determinare, de dispozitia si posibilitatea de a invata sustinut pentru 2 facultati diametral opuse. Vorbim aici de o facultate tipic umanista si una reala. Mai trebuie sa tii seama de faptul ca incepand cu 2013 admiterea pe baza de dosar va disparea complet, tu urmand sa dai admitere (romana si limba straina respectiv bio-chimie). Nu este deloc usor, exista chiar posibilitatea ca unele examene in sesiune sa se suprapuna si astfel sa fii obligat din start sa iti lasi examene pe restanta (drept urmare esti obligat sa iei acele examene pentru a nu plati refacerea de materie). Sora mea face in paralel 2 facultati, anul viitor in vara va trebui sa sustina 2 lucrari distincte de licenta si vad ca ii e uneori dificil, mai ales pentru ca la facultatile ei se pune accentul pe prezenta. La jurnalism nu e asa stricta regula privind prezentele, vei putea sa mai lipsesti fara probleme, nu stiu insa daca si la asistenta medicala vei putea face la fel. Daca tu te simti in stare iti sugerez sa faci treaba asta, in cel mai rau caz ingheti anul la una din facultati, insa trebuie sa fii constient de faptul ca te asteapta niste ani MULT mai grei decat in liceu si sesiuni in care vei invata aproape non stop daca vei dori sa promovezi pe ambele fronturi. Nu stiu cum e la asistenta sociala, presupun ca e frumos in conditiile in care stim cu toti, nu-i asa, salvezi vieti si realizezi ceva ce altii nu pot, ajutand o mare masa de oameni. Stiu in schimb cum e la jurnalism, am studiat jurnalismul si am si activat o perioada in presa scrisa si in TV si iti pot spune ca e un domeniu frumos unde vei invata o groaza, de la presa scrisa, la online, tv, comunicare, PR, politici europene si chiar si putin drept constitutional in primul an. Orice ai decide eu iti urez mult succes, putere de munca, o minte limpede si forta mentala in sesiunile care te asteapta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, le poti face, numai sa te tina puterile. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Nu ai cum, doar daca una din ele o faci la fara frecventa sau cu frecventa redusa.

| mixxjim a răspuns:

In primul rand trebuie sa tii seama ca de la anul se da admitere pe materii la facultati, nu se mai merge pe dosare. deci o sa ai de invatat pentru bac si apoi pentru romana si o limba straina pentru jurnalism si chimie si biologie pentru cea de asistenti, deci foarte mult, sa nu risti sa ratezi tot din cauza oboselii. in al doilea rand, nu stiu ce o sa faci cu jurnalismul, ziare nu prea mai exista, iar daca esti talentat poti intra oricum pe undeva. poate mai degraba sa faci o academie media, e cea organizata de cei de la antene, e mai scurta ca perioada, e in special pe tv, esti in lumea lor direct, poate ia mai multe sanse sa prinzi ceva in domeniu. daca chiar vrei sa le faci pe amandoua, poate sa faci jurnalismul la fara frecventa, cea de asistenti o sa te solicite mult, e mai complicat sa lipsesti de la cursuri/ore, sa mergi la cursuri dincolo, si ar fi si pacat. eu as alege-o pe cea de asistenti, facuta serios, sa ai medii bune sa poti prinde un job ca lumea dupa admitere, decat sa faci 2 ametite. sau eventual intri la a doua la anul, sa te inveti cu stilul de invatat din facultate. succes!