| AlexandruTimu a întrebat:

Hai salut!
Sunt in clasa a 12-a si as vrea sa devin politist. Ce ar trebui sa stiu in legatura cu acest job? Unde ar trebui sa dau (Eu sunt din Suceava, nu stiu daca e chiar importanta informatia asta). Am inteles ca trebuie sa dau admitere la gramatica (Ma descurc acolo foarte bine) si parca la sport. In ce consta proba la sport? Cand trebuie date probele si unde? Am citit cate ceva pe internet, dar mi se pare ca nu am inteles perfect. Daca este cineva dispus sa imi spuna as aprecia foarte mult. Cu atat mai multe informatii, cu atat mai bine. "DaU fUnDa"

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de ce vrei sa fii (ofiter sau agent de politie) te poti uita pe site-ul oficial al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti sau pe site-ul unei scoli de agenti de politie, cea din Campina sau Cluj-Napoca.
Acolo gasesti tot ce ai nevoie pentru admitere: materii, teme, manuale, etc.

| Clytia a răspuns:

În primul rând, trebuie să te gândești bine ce vrei să devii, ofițer de poliție sau subofițer. Dacă optezi pentru prima variantă, trebuie să dai la Academia de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" din București. Pentru a intra acolo, în primul rând trebuie să fii declarat apt din punct de vedere medical. Dacă ești apt, urmează proba psihologică în care o să ai niște întrebări logice, din matematică și un test de personalitate. Dacă vei trece și peste acest test (evaluatorii vor să vadă dacă ți se potrivește această meserie), va urma să susții proba sportivă, un traseu aplicativ în care timpul alocat este de 3 minute și 20 de secunde. Găsești traseul pe YouTube cu tot cu penalizări. După avem testele grilă la română ( gramatică), o limbă străină (la alegere dintre engleză, franceză, germană, spaniolă, etc) și cel la istorie. Grilele au fiecare câte 30 de întrebări. Programa o găsești pe site-ul Academiei.
În general, probele se susțin în luna august, în cadrul Academiei.
Dacă optezi pentru o școală de poliție (Câmpina sau Cluj-Napoca), lucrurile sunt mai ușoare. Nu vei mai susține grila la istorie, iar cursurile vor dura în jur de câteva luni. Desigur, diferența se vede de la grad, la salariu.
Îți las mai jos un link cu un videoplic în care să înțelegi gradele și dacă ești 100% hotărât să intri în poliție, apucă-te de treabă că ai mult de tras.
P. S dacă mai ai și alte nelămuriri, întreabă-mă în privat.
https://youtu.be/1oyvCLhj4tA