| anonim_4396 a întrebat:

Heei, sunt in clasa a X-a la Filologie, dar visez sa fiu educatoare-invatatoare.Da stiu, e o meserie prost platita, nu stiu cat e buna pentru viitor, dar eu chiar cred ca sunt facuta pentru asta si deja ma imaginez practicand.
Am cautat pe net si sunt cam in ceata acum..Am gasit ca, pentru a deveni ceea ce vreau, trebuie sa fac liceul pedagogic. Eii bine, ma cam indoiesc de asta, dar as vrea sa ma asigur. Imi trebuie neaparat profilul asta la liceu sau pot sa raman la asta? M-as putea transfera de la anul, dar mi-ar fi cam incomod si nu cred ca vreau asta.
Siii pentru admitere imi trebuie media de la bac. Faza e ca eu nu voi da la mate. Conteaza asta?big grin
Plus de asta, la proba la care iti alegi subiectul (socio-umane si geogra), ma gandesc ca ar trebui sa dau la psihologie pentru ca deh, Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar este legata de ea. Problema e ca la psihologie materia de bac este foarte naspa si mi se pare incredibil de grea. Nu as avea o problema cu tocitul ei, dar mai dau bac-ul si la altcevaa.
Multumesclaughingbig grin

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ba da, exact asta trebuie sa faci, este facultate si o poti face indiferent de profilul liceului absolvit - deci nu e obligatoriu sa te transferi la pedagogic. Oricum, ar fi foarte greu sa intri la pedagogic cu 2 ani pierduti, acolo se fac cursuri speciale pe care nu prea ai cum sa le recuperezi si risti sa termini cu note mici si sa pierzi un start bun. Deci termina liceul aici unde esti si apoi dai la pedagogia invatamantului ca asta o fac si cei care termina la pedagogic sau, daca pe parcurs te gandesti ca vrei profa, dai la facultate (litere, limbi straine sau oricare alta) si poti iesi profa. Bacul da-l la vreo materie la care se da admitere la facultate, daca e cazul, sa ai materia deja invatata. Succes!

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Poti sa ajungi sa predai ca profesor pentru invatamantul primar daca, dupa liceu, urmezi cursurile Facultatii de Stiinte ale Educatiei la sectia PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI PRESCOLAR http://fse.ucdc.ro/....../index.php

| Charmant a răspuns:

Hey si eu sunt la Filologiebig grin
Ca sa practici meseria de invatatoare trebuie sa faci facultatea de Litere, filologia se leaga intr-un fel de asta.Deci da, poti intra la Litere ca sa ajungi invatatoare..Literele nu se leaga de matematica, deci nu prea iti foloseste materia asta la bac..Eu zic sa ramai la Filologie:d

| ioaannaa a răspuns (pentru Charmant):

Esti sigura ca nu trebuie facuta Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar? big grin

| Charmant a răspuns (pentru ioaannaa):

Nu cred, sunt persoane care fac un liceu de filo si merg la facultate de cibernetica etc.Voi intreba maine pe cineva din domeniu si iti raspundwinking

| mixxjim a răspuns (pentru ioaannaa):

Ba da, exact asta trebuie sa faci, este facultate si o poti face indiferent de profilul liceului absolvit - deci nu e obligatoriu sa te transferi la pedagogic. Oricum, ar fi foarte greu sa intri la pedagogic cu 2 ani pierduti, acolo se fac cursuri speciale pe care nu prea ai cum sa le recuperezi si risti sa termini cu note mici si sa pierzi un start bun. Deci termina liceul aici unde esti si apoi dai la pedagogia invatamantului ca asta o fac si cei care termina la pedagogic sau, daca pe parcurs te gandesti ca vrei profa, dai la facultate (litere, limbi straine sau oricare alta) si poti iesi profa. Bacul da-l la vreo materie la care se da admitere la facultate, daca e cazul, sa ai materia deja invatata. Succes!