| Denisaaa01 a întrebat:

Hei, am si eu o intrebare pentru voi. Sunt in clasa a 12-a si nu stiu ce facultate sa aleg dintre tehnica dentara si farmacie. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Tehnica dentara implica si un talent artistic as putea spune, similar unui sculptor, pentru ca trebuie sa poti face dintii asa cum trebuie, nu cum s-o nimeri si, evident, trebuie sa fii foarte meticuloasa, sa stai sa bibilesti dintii pana ies foarte bine. La famacie e suficient sa inveti, nu-ti trebuie niciun talent deosebit. La tehnica dentara trebuie sa gasesti apoi un laborator care sa aiba suficiente comenzi sa poti castiga bine, si daca nu esti chiar foarte buna nu te tine nimeni angajata, pe cand la farmacie e mai simplu, sunt si mai multe farmacii, ai un sistem informatic foarte bun care te si ajuta, e mai simplu. Problema ar fi ca la farmacie e mult mai mult de invatat in facultate iar la famacie se da examen serios de admitere, din anatomie, biologie si chimie. Succes!

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa alegi in functie de materiile la care esti performant.

| marian951 a răspuns:

Daca mergi pe tehnica dentara ai mai multe sanse sa castigi mai mult de cat ca farmacist.Cred ca ar trebui sa alegi tehnica dentara.