| andreica13 a întrebat:

Am si eu o intrebare ca sunt foarte dezorientata.Sunt in clasa a 12a si nu stiu ce facultate sa urmez! Ce sfat mi-ati da? Eu m-am gandit la Tehnica Dentara, se merita? Multumesc!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie.
www.alegefacultatea.ro
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Da, se merita, in general se castiga bine.
In rest trebuie sa alegi ceva sa iti placa macar un pic si sa te pricepi cat de cat. Si evident ca sa ai in cap vreo idee ce sa faci dupa cu facultatea respectiva, adica nu are sens sa mergi la ceva ce e frumos dar care nu te ajuta cu nimic.

| horia2012 a răspuns:

Se merita daca iti place si stii ce face un tehnician dentar.Nu e usoara. Stii foarte bine ca cei buni se cauta de catre medicii stomatologi. Tu esti cea care face face lucrarile dentare ale oamenilor.

| RiRikk a răspuns:

Pai...aici depinde numai de tine!
Daca iti place Limba si Literatura Romana, Istoria, Geografia, poti sa mergi la un profil uman iar daca iti place Matematica, Informatica poti sa mergi la un profil Real.
In legatura cu Tehnica Dentara, daca iti place ce se studiaza acolo, normal ca se merita.
Tie trebuie sa iti placa! Bafta la Bac!

| andreica13 explică (pentru RiRikk):

Multumesc! Nu prea le am cu Istoria, Limbile straine.

| Alina_Liana_1999 a răspuns:

Da sau poti sa te duci la Drept. Si depinde si de tine la ce te pricepi cel mai bine? La aceea facultate te poti duce. Sper ca te-am ajutat!

| andreica13 explică (pentru Alina_Liana_1999):

Din cate am auzit, dupa ce termini Dreptul gasesti cam greu loc de munca.Pai asta e problema ca am impresia ca nu ma pricep la nimic, eu mai fac cercei din fimo, deci am rabdare la lucru manul asta ar fi singura mea calitatea

| Alina_Liana_1999 a răspuns (pentru andreica13):

Nu gasesti greu iti faci un cabinet pui un panou ca oamenii sa stie unde te gasesc si nu este greu la Drept mama a facut Dreptul si a dat cateva teste acolo a cumparat niste carti si acum este jurist dar daca faci cercei poti sa te duci la o firma sau un magazin sa te angajezi

| andreica13 explică (pentru Alina_Liana_1999):

Aha! Problema e ca majoritatea se duc la Drept si ies mii de studentii care nu prea au loc de munca! Depinde si de orasul in care te aflii si multi alti factori, gen pile, bani, relatii

| Alina_Liana_1999 a răspuns (pentru andreica13):

Exact