| NevermindXEXEXD a întrebat:

Hei,

As dori sa aflu si eu parerile voastre, deoarece sunt intr-un fel de confuzie, sunt intr-o ceata de mare anvergura.
Ideea este ca, eu am 20 de ani... trec in anul 2 de facultate, fac HR si pedagogie, insa caut sa un drum care sa semene cat mai mult cu ceea ce as dori eu sa fac ca sa pot munci fericit si sa pot trai din ceea ce fac.
Insa ma simt nepregatit din punct de vedere profesional, mi-e frica... nu stiu unde sa caut sau pe cine sa caut sa ma indrume sa intru in proiecte diverse, pe la diferite companii/ corporatii.
In prezent lucrez la o companie mare din Romania, privata evident, doar ca nu e un post laudabil... singurele lucruri pe care le-am invatat in urma experientei in acest domeniu este cum sa fiu foarte calm, cum sa rezolv situatii critice si urgente, mi-am slefuit modul de a oferi explicatii pentru fiecare om, indiferent de nivelul acestuia de cunostinte, si poate cel mai important lucru din punctul meu de vedere, am invatat sa ma opun schimbarilor interne ce ma afectau pe mine in favoarea altora.

Insa experientele astea sunt egale cu 0 pentru alte companii, singurul lucru cu care raman dupa ce plec de aici este numele companiei pe CV deoarece este cunoscuta.

Eu vreau sa particip in proiecte, sa-mi folosesc engleza care la finalul liceului era peste nivelul mediu dar a scazut din cauza ca nu am folosit-o. Dar nu am habar unde sa le caut, cum sa le gasesc.

1 răspuns:
| laSoledad a răspuns:

Vara e in toi, internship-urile sunt in toi vara. => Fa practica in alte companii. Partea faina la practica / voluntariat este ca ei nu trebuie sa cheltuie cu tine. Si astfel, sunt mai deschisi in a te primi in firma lor. Cauta pe net ce companii ofera programe de practica si experimenteaza locul de munca pe care ti l-ai dori. Contacteaza-i sau mergi direct la ei si depune-ti CV-ul, spui ca le apreciezi firma, ca esti student, esti la inceput si vrei sa experimentezi ce inseamna sa lucrezi la ei.

Daca te intreaba de experienta din firma anterioara, e foarte bine sa le spui ce ai scris in intrebare, fiindca tocmai calitatile astea umane conteaza la un angajat. Calitatile tehnice ti le formeaza ei la locul de munca. Bafta!