| AndreeaCristina1992 a întrebat:

Hei.Ca sa predai ca profesoara de romana la liceu iti trebuie si masterul? Nu poti doar cu licenta?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă vrei să predai clasele V-X, trebuie să ai modulul pedagogic I.
Pentru clasele a XI-a si a XII-a, îți trebuie modulul pedagogic II.
Acestea se fac in timpul facultății.
Dacă facultatea dureaza 3 ani, atunci trebuie să faci masterul, care echivalează cu anul 4 (în urmă cu ceva timp, durata studiilor universitare la Facultatea de Litere era de 4 ani).

Modulul pedagogic e OBLIGATORIU daca vrei să predai in învățământ. După absolvirea facultatii, trebuie să dai examen de titularizare. Iar titularizarea se obtine foarte greu, cu note foarte mari. Dar poți fi profesor suplinitor, insa vei da examen in fiecare an, daca vrei sa obtii un post la catedră.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Legal da (excepții - când este lipsă de personal calificat)

| Andreeush a răspuns:

Poti și cu licența dar nu vei putea intra la orice liceu.

| Lioana a răspuns:

Se poate si cu licenta dar daca concurezi pe post cu unul care are master, probabil il vor alege pe el daca nu ai tu alte plusuri.