| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei dragilor!
O metoda de reținut mai usor la istorie? Am fix 5 lectii de învățat și ma chinui de când a început carantina ..am "învățat " 4 lectii mai am una insă dacă ma întreabă cineva ceva acum nu stiu nimic, o idee? Nu mai pot de nervi îmi vine sa plang pentru ca nu pot retine nimic..invat pe de rost și apoi uit...
In afara de pastile etc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cand trebuie sa invat ceva pe derost impart textul in propozitii si le repet de 5 ori cu voce tare
Dupa ce o memorez trec la a doua... dupa ce o memorez pe a doua le mai repet o data de la inceput dupa ce o memorez pe a treia le repet iar de la inceput, ca sa se lege textul
Dar de cele mai multe ori incerc sa invat logic si sa imi pun intrebari, dar avand in vedere ca e istorie, poti incerca metoda mea, sau metoda cu scrisul, si ea ajuta foarte mult, mai ales daca copiezi in varianta ta, cumva un rezumat al textului
Sper ca am ajutat
Spor la invatat

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimini tot ce te poate distrage de la invatat: telefon, computer, tableta, tot!
Stai in casa si inveti, citind cate un parafrag, pe care incerci sa-l reproduci cu cuvintele tale, din ce ai inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii textul, și în timp ce îl scrii ți-l repeți în gând, faci asta de cate ori e nevoie. Eu zic că de 2 ori e destul, dar dacă trebuie de mai multe ori atunci repeți procesul de mai multe ori. Pe mine m-a ajutat mult asta!