| 女明DongRi a întrebat:

Hi TPU!happyAm o problema. joi am teza la istorie, cateva lectii le-am invatat, dar mai sunt unele pe care nu le stiu delocbig grin. Zilele astea m`am straduit sa le invat, dar nu pot dintr`odata asa multe laughing. Voi la ce metoda apelati [de invatat] cand aveti mai multe lectii? Si ce ma sfatuiti sa fac.big grin Funda; x

Răspuns Câştigător
| Vivi16 a răspuns:

Pai eu cel putin, pot sa invat foarte bine dimineata, cand am mintea "libera" si sunt odihnita; asta si pentru ca fac ore dupa-amiaza. In cazul in care tu nu poti sa inveti dimineata, nu incerca sa inveti 5 lectii una dupa alta. Invata una apoi iesi la o plimbare, sau mai haleste ceva, sau asculta putina muzica, iar dupa asta evident...inapoi la invatat. Eu cand vreau sa invat dar imi este prea lene, imi inregistrez lectia pe MP3, si apoi o ascult in casti de catva ori laughing pare ciudat si amuzant, dar chiar se prinde ceva de mine. Bafta la teza! Sper ca ti-am fost de folos happy

1 răspuns:
| ovidius a răspuns:

Eu am metoda asta. Am aplicat-o cu succes în liceu şi facultate.
1. Citesc CU ATENŢIE tot materialul şi între timp subliniez cu roşu ce consider foarte important (cuvinte-cheie, ani etc). Nu sublinia prea mult: pagina va arăta ca o... sorcovă şi nu mai înţelegi nimic. Maxim 5-6 termeni cheie pe pagină.
2. După ce ai terminat de subliniat TOT materialul de învăţat, iei o pauză de 1 oră în care îţi ODIHNEŞTI mintea. NU televizor, nu net, nu discuţii la telefon. De preferinţă o muncă fizică (curăţenie, treburi prin bucătărie)
3. Apoi mai citeşti o dată DOAR ce ai subliniat.
4. Pt siguranţă, mai repeţi pasul 3 înainte cu 5-10 minute de teză.

Baftă.