| anonim_4396 a întrebat:

Am de invatat pentru maine la istorie 5 lectii din carte. Este chiar foarte mult si nu prea pot...Cum sa fac sa invat mai usor si logic.
Sunt si niste cuvinte extrem de grele.
Funda pentru cel care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| MonicaPsh a răspuns:

In primul rand,citeste lectile din manual,pe urma din caiet,daca le ai!
Pe urma,cauta pe internet sau daca ai acasa un dictionar,cuvintele pe care nu le-ai inteles,pentru. a le putea pricepe.
Stiu ca e foarte greu sa le inveti intr-o zi, dar incearca sa iti imaginezi scenele in sine.
Adica tot ce scrie in carte, sa iti imaginezi.Ca si cum te-ai uita la un film.Fa-ti scheme, scrie pe ciorne.
Si permite-mi sa iti dau un sfat:incearca sa inveti din timp, fiindca va fi mult mai usor.
Iti doresc mult succes!

4 răspunsuri:
| 20thoughts a răspuns:

Pai singura varianta e sa inveti din carte la fel cum invatai.Sau inveti o lectie la 3 4 ore. Daca te-am ajutat, funda?

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna...parerea mea este ca sa citesti aceste lectii iar la fiecare sa-ti face anumite idei pentru a le putea invata si a le putea dezvolta si intelege cel mai bine.cel putin la clasa stiu ca profu ne da niste idei si pe baza acestor idei ne mai informam din carte si invatam mai usor... daca nu cauta power point-uri cu acele lectii la care ai nevoie. sper ca te-am ajutat!

| conducatorul8888 a răspuns:

Cred ca ideea mea e buna, osati ia mai mult tim dar... o sa inveti cauta rezumatu pe net la lectie sau fai tu unu si invata rezumatu e mai pe scur! funda

| Biuțaa a răspuns:

Buna! happy La inceput, citesti un pic, incerci sa repeti, daca nu stii repeti iar si tot asa, dupa ce ai repetat tot si crezi ca stii, citesti o data toate lectiile si le repeti. :d