| Gabitu04 a întrebat:

Hei hei! Imi acordati putin ajutor?
Sunt clasa a 8 a si ma atrage pedagogia. Sunt printre cei mai buni din clasa la matematica, astfel atunci cand un coleg nu intelege, ma cheama sa-l ajut. Acest lucru imi ofera o satisfactie aparte, iar la pregatire la matematica, cand profesoara a iesit pentru putin timp din clasa, colegii m-au rugat sa ies la tabla sa le explic. M-a cuprins un sentiment atat de frumos cand ma aflam acolo, de parca acolo imi era locul, stiti?
Ei bine, problema e urmatoarea: Mi-e teama ca daca ma voi da la un liceu pedagogic, la un anumit punct nu o sa-mi mai placa, iar timpul petrecut acolo va fi irosit.
Ma gandeam sa ma dau la un liceu normal, profil mate-info, ca sa mai simt gustul adolescentei si sa nu-mi bat inca capul cu viitorul meu. Dar prin urmare, daca inca imi va mai placea matematica si atunci, ce facultate ar trebui sa urmez pentru a ajunge in pragul de a fi profesor?
Ar mai fi posibil asta daca nu ma dau la un liceu pedagogic?
Daca aveti astfel de experiente, sau cunoasteti persoane cu experienta, imi acordati un sfat, va rog?
Rog seriozitate si ofer funda!

3 răspunsuri:
| UlisesHarold a răspuns:

La orice facultate ai merge ai un modul, obiect facultativ de psihopedagogie daca faci acest modul poti deveni profesor in domeniul in care ai studiat, bine trebuie sa ai si master pentru a preda la liceu.
Deci nu conteaza ce liceu faci poti deveni profesor oricand daca ai urmat cursul de psihopedagogie in timpul anilor de studiu.

| Iasi_DiplomeScolare_1970 a răspuns:

Pentru a deveni prof de mate, ar trebui sa urmezi cursurile unei facultati de matematica. Recomand un liceu de mate-info unde se face matematica la un nivel inalt. Vei avea nevoie de cunostinte solide de matematica pentru a putea trece examenele in facultate...
Succes!

| DefinetlyNotAPedophile a răspuns:

Incearca la mate-info, la facultate e important. La liceu inveti termenii generali din toate materiile