| adela2012 a întrebat:

Hei. La Academia Nationala de Informatii Mihai Viteazul din Bucuresti, una dintre probele scrise este una de cultura generala. Stiu ca suna cam aiurea pentru ca e cultura generala, dar stiti cumva daca am de unde sa invat pentru aceasta proba scrisa? Sunt fel si fel de materii, cred ca vreo 5-6 si nu stiu chiar la tot. Mi-ar placea ca pe viitor sa dau acolo desi admiterea e destul de grea.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte grea proba de cultura generala, tot ce poti sa faci (sau ai fi putut sa faci pana) in acest moment este sa citesti foarte mult literatura romana si putina literatura universala(aici intra scriitorii cei mai cunoscuti gen Shakespeare, Aleksandr Soljenitin, Dostoevski, Victor Hugo, etc.)+ sa revezi caietele din generala si din liceu. O multime de intrebari sunt bazate pe ce ai invatat in scoala ( ex: substantele cu pH-ul de 11 sunt considerate substante..., etc.). Recomandat ar fi sa vezi o multime de documentare despre planeta pamant, spatiu, biologie, etc.