| Zdgb a întrebat:

Hei TPU.Am o intrebare, acum am terminat clasa a12a,as vrea si nu as vrea sa ma inscriu la facultate,as vrea sa plec in Germania pentru a face o cariera acolo in domeniul hairstyling-ului.Pot urma o facultate la distanta aici in Romania sau pot urma studii si acolo, dar nu prea stau foarte bine cu limba.Multumesc

2 răspunsuri:
| dora784500 a răspuns:

Germana e o limbă grea, mai ales dacă nu ești foarte bună la lingvistică.

Sfatul meu, pe care nu ești obligată să-l urmezi, ci doar ca titlu informativ, e să rămâi în țară. Îți poți găsi de lucru ca hair stylist și aici aproape peste tot, așa că îți poți urma planul liniștită.

Dacă te duci în altă țară, mai ales precum e Germania, vei observa că oamenii sunt reci chiar și între ei, și nu toți sunt prietenoși cu străinii. S-ar putea să îți fie greu să te adaptez, mai ales dacă plănuiești să mergi singură.

Acum, faci ce crezi. Poate te atrage faptul că e mai bine plătit acolo, însă la un moment dat îți dai seama că banii nu înseamnă mare lucru.

Succes.

| AlexiaStyles a răspuns:

Limba o inveti usor usor pe parcurs...Ar trebui sa te informezi cum e in Romania si cum e in Germania...Bafta!