| Skkc a întrebat:

Am o întrebare care tot mă "macină" de ceva timp ..merită să urmezi liceul militar? ..adica stiu avantajele dar am citit tot felul de chestii despre liceul militar, unde majoritatea comentariilor erau : "nu merita"..deoarece este mult prea greu si mai degraba faci un liceu simplu si daca vrei apoi mergi la Academie. As vrea sa stiu despre tot ceea ce tine de liceu: cum decurg orele, exercitiile de zi cu zi, etc...

4 răspunsuri:
| Iliotropion a răspuns:

Ajută liceul dacă vrei să faci Academia că ai deja disciplina și cunoști metodele profesorilor, dar s-ar putea să nu ai viață personală.
Poți să ai la bază studiile astea fără să urmezi după o carieră militară te poți angaja în civil.
Daca te angajezi în carieră militară se schimbă lucrurile și cred că oricum se contează pe tine ca și cadru militar în caz de convocare din momentul în care termini una din specializările astea.
Probabil ești trecut ca rezervist și la ordin trebuie să răspunzi.
S-ar putea să se schimbe climatul de pace în viitorii 30 de ani.

| Gabriell1992 a răspuns:

Salut, liceul militar este unul dur, ai foarte multe restrictii, foarte multe exercitii fizice, disciplina zilnica, vei avea un program fix in fiecare zi. Dupa terminarea liceului vei fi o alta persoana, probabil vei fi mai dur, vei fi mai frustrat si vei avea multe regrete. Acesta este punctul meu de vedere, nu stiu ce fel de persoana esti. Daca iti doresti o cariera militara, te sfatuiesc sa urmezi academia, va fi mai greu cu examenele, dar iti traiesti adolescenta.

| Bandit06 a răspuns:

Salut! Contacteaza-ma pe contul de facebook Costel Msc si iti pot oferi informatii eu, si eu dau anul asta la liceul militar big grin

| Skkc explică:

M-ar ajuta foarte mult daca ar fi cineva care stie exact ceea ce se petrece acolo..adica care a fost la liceu, ori au renuntat (si de ce), ori sunt sau au prieteni acolo...