| MemeHD a întrebat:

Bună. De câteva luni de zile mă gândesc la viitoarea mea carieră(de mic copil, observând diferite demonstrații video și jucându-mă jocuri video). Aceasta constă în integrarea în trupele speciale ale Poliției Române. Documentându mă am înțeles ca persoanele care au absolvit Liceul Militar au în proporție de 90% intrarea la o academie de poliție față de "civili". Vreau să știu dacă acest lucru este adevărat. Pe deoparte, aș vrea să știu mai multe detalii despre Serviciul pentru Intervenție și Acțiuni Speciale(S.I.A.S). Ce liceu trebuie să urmezi? Ce capacități ai nevoie pentru admitere (fie medicale/psihologice). Care este diferența dintre S.I.A.S și S.A.S. (Serviciul pentru Acțiuni Speciale)( Care este cel mai recomandat? Ce academie trebuie să urmezi pentru a ajunge într-un astfel de domeniu?
Vorbind despre liceul militar, cum este structurat acesta? (Vorbind despre programul școlar,instructaj,timp liber etc). Încă o întrebare pentru momentul actual, cum se pot face înscrierile[pentru liceul militar],când se vor face acestea,când se vor susține examenele de capacitate).
În cazul în care nu voi reuși trecerea peste examenele (presupun) pentru admitere la Academie,ce pot urma după Liceul Militar? (de preferință, un domeniu în cadrul M.A.I,în cel mai rău caz, ceva aleatoriu).
Aș dori cat mai multe informații chiar și suplimentare despre acestea, m-ar ajuta extrem de mult, mulțumesc!
(Încă o menționare, din diferite "spuse" am înțeles ca Liceul Militar este exorbitant de greu, unele persoane considerându-l ca un lagăr de instructaj. În concluzie, merită absolvirea acestuia? [ Eu doresc acest lucru pentru o viitoare carieră în trupele speciale ale Poliției Române])

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Liceul Militar nu-i exorbitant de greu, chiar deloc, este doar un liceu care cere disciplina totala si daca nu esti un copil invatat sa asculti si sa executi, atunci nu ai ce cauta acolo.

| sierra1 a răspuns:

"ce pot urma după Liceul Militar?" - tot in ministerul apărării ajungi de acolo

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ești disciplinat, vei fi educat să devii. Dacă merită pentru tine, afli după, nu ai cum să evaluezi înainte.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Pot și civilii să se înscrie la admitere în cadrul trupelor speciale, nu trebuie să termini liceu militar sau Academia de Poliție, însă probele sunt dure, ai detaliile în link:
https://sindicateuropol.ro/......-speciale/

Dar să știi că poți să ajungi și la pensie și să nu tragi niciun foc de armă în misiune, realitatea nu e ca in filmele americane.
Părerea mea personală este să reflecți mai bine la ceea ce vrei să faci în viață, nu poți să îți fixezi idealurile pornind de la jocurile pe calculator, trebuie să descoperi tu ceea ce te pasionează cu adevărat și să nu te lași programat de influența societății.

Dacă te uitai la serialul Dr. House, poate voiai să te faci medic.
E bine să îți lărgești orizonturile și să descoperi mai multe domenii.