| Zâmbett a întrebat:

Anul acesta intru la liceu şi nu sunt foarte hotărâtă de profilul pe care să-l urmez. Dacă mi-aţi putea spune toate profilurile de licee, apoi ce facultate şi ce servicii poţi urma pe viitor, mi-aţi fi de foarte mare ajutor big grin. Vreau răspunsuri corecte, concrete şi serioase. Mulţumesc anticipat! Cel mai bun răspuns fundăăă.

3 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Urmeaza ceea ce ti place tie sa faci in viata.eu unu te as indruma spre un profil economic, si o facultate pe turism

| Solsagan a răspuns:

I. Profile reale
1. Matematică-Informatică
- se axează pe matematică, fizică, chimie, biologice ( astea într-o măsură mai mică, însă ) şi informatică ( nu ce faci în generală, că materia aia o faci la altă oră : TIC ). Se face şi română, geografie, istorie, limbi străine, dar mai puţin.

2. Ştiinţe ale naturii
- aici se pune accent pe biologice, chimie şi fizică.
- nu mai faci informatică din clasa a XI-a, din câte am înţeles, iar la BAC e mult mai uşor, făcându-se M2.

II. Profile umane
1. Filologie
- se axează pe limbi străine şi limba română.

2. Ştiinţe sociale
- se axează pe istorie şi materii umane.

Acum, depinde de tine. Liceul nu prea are legătură cu ce vrei tu mai departe.

| pavone a răspuns:

Iti dau un citat dintr-un personaj de desene animate la care ma uitam eu cand eram de varsta ta. E in engleza, sper sa-l intelegi.E din Daria, era pe MTV pe vremuri: My goal is not to wake up at forty with the bitter realization that I've wasted my life in a job I hate, because I was forced to decide on a career in my teens."