| DumitruAndreea1213 a întrebat:

As dori sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dupa ce termin facultatea pentru a ajunge profesor (ce examene se dau, cum vei ajunge la unitatea de invatamant dorita si alte detalii suplimentare).
Din cate am inteles daca fac si masterul pot preda la liceu, iar doctoratul pentru a preda la facultate, insa pe mine ma intereseaza sa predau la liceu. Mentionez ca vreau sa ma fac profesoara de engleza-romana. Vreau toti pasii pe care ii stiti, nu doar raspuns scurt si ambiguu.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Mai întâi, mergi la o facultate de litere, sau ceva pe domeniu. Acolo, vei avea posibilitatea să faci modulul pedagogic. Daca îl faci (sunt cursuri ce se fac in paralel cu cursurile facultății) poți preda până la liceu. Că sa predai la liceu, după ce termini faculta (indiferent daca faci sau nu modulul pedagogic) te înscrii la master și poți preda fara nicio treabă in învățământul preuniversitar. După ce ai terminat masterul trebuie sa dai examenul de titularizare și cred că vei fi repartizată într-o școală din județ, sau nu știu exact cum e aici. Dar oricum, până atunci s-ar putea sa se mai schimbe detaliile. Eventual, poți merge la secretariatul școlii unde vrei sa predai și să te interesezi acolo. Daca nu au locuri, sunt șanse mari să te trimită la ceva școli din sate sau comune. Am auzit că pe mulți profi începători ii trimite acolo pentru că in oraș (la noi, cel puțin) nu mai au posturi libere.