| cesiu a întrebat:

Buna seara, as dori si eu sa stiu un lucru.eu sunt student la biologie anul 2 si mai am un an si termin si eram curios daca la sfarsitul celor 3 ani de facultate, dupa ce mi am luat si licenta as putea sa predau ca profesor la 5-8 sau liceu? Sau la liceu trebuie sa am si masterul terminat? Vreau sa stiu daca pot preda si fara master, tin sa specific ca fac modulul pedagogic.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In conformitate cu art.1, alin.2),litera(a) din Ordinul 5745/2012(http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2012/10/OMECTS-5745_2012.pdf), nivelul I (initial)de pregatire psihopedagogica iti confera dreptul sa ocupi un post didactic in invatamantul prescolar, primar si gimnazial.Nu este nevoie de master.

Pentru a ocupa un post didactic in invatamantul liceal si postliceal ai nevoie de un master+ nivelul II(aprofundat) de pregatire psihopedagogica.

1 răspuns:
| Henryk17 a răspuns:

Nu. trebuie sa faci master.