| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, este normal să te angajeze un director fără să te vadă și doar dacă i-a dus cineva de la mine un CV către el?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Angajarile se fac pe timp de proba.
Daca careva din voi (tu sau angajatorul) nu este multumit, atunci poti pleca.
Daca ramai dupa perioada de proba, atunci inseamna ca amandoi ati acceptat si ramai in post.

| cfrtobias a răspuns (pentru Bula):

Timp de proba zici de 3 luni nu?

| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

Durata perioadei de proba se stabileste de comun acord, la semnarea contractului.

| cfrtobias a răspuns (pentru Bula):

Probabil zici de nedeterminat la contract nu?

| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

De obicei, timp de proba de lucru se stabileste la contract nedeterminat.

| doctorandus a răspuns:

Nu știu, nu miroase a bine. Vezi să nu fie o țeapă.

| Wr3nch a răspuns:

Da, ca directorii nu stau sa faca interviuri, mai ales daca te-a recomandat cineva in care are incredere

| johnnny123 a răspuns:

Directorii au treburi mai importante decât să se preocupe de angajările pentru posturi entry-level. Pentru asta există oameni dedicați, departamentul de resurse umane, manageri, team-leaderi etc.

Chiar crezi că directorul de la Petrom stă să facă interviuri cu angajații la pompă?

Cu cât postul este mai mic și mai lipsit de importanță, cu atât se investește mai puțin efort în procesul de angajare. Poate asta este explicația pentru faptul că ai fost angajat doar cu un CV, și poate că tot asta este și explicația pentru care "acel servici nu-ți place deloc"

| Brizbriz a răspuns:

Da, daca fabrica are 1000 de angajati, crezi ca sta sa se uite pe fiecare cv?!?

| haileewatson a răspuns:

Pai de obicei discuti cu cineva la telefon sau prin videoconferinta, de cele mai multe ori nu e directorul ci cineva de la HR sau un manager. nu trebuie neaparat sa te vezi fizic cu cineva. Dupa care poti sa semnezi contractul tot digital. Care e situatia ta mai exact?

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru Laurentiujr):

Mno, pai de unde stii ca nu iti place daca abia ai fost angajat?