| Alex00990 a întrebat:

Eu imi doresc sa ajung in USA, gen sa locuiesc, sa fiu rezident big grin.
Problema: Nu pot sa merg deocamdata (nici macar in vizita) din cauza faptului ca nu sunt nascut intr-o familie de PSD-isti happy. Ma rog, stiu ca nu iti trebuie asa de multi bani ca sa calatoresti in USA, dar ati prins ideea.
Ma gandeam sa fac facultatea de psihologie in Romania, sa practic cumva in Romania, un timp. Si pe la 30 de ani, habar n-am, cand sper ca o sa am niste bani, sa ma mut in USA. Cum ma mut acolo, treaba complicata rau, dar sa zicem ca rezolv cumva.
Bun, si acum intrebarea. Pot sa practic psihologia (cu studiile din Romania) in State? Limba engleza o stiu la perfectie, nu e o problema.
Si daca nu pot sa practic cu studiile din Romania, ce as putea sa fac?
As putea sa fac o facultate din nou in USA, la 30 de ani laughing?
Nu stiu, sper ca a avut o oarecare coeerenta ce am spus.
Mersi daca a-ti raspuns, daca nu, o zi buna!
PS: Nu intrebati de ce vreau in USA, nu asta e intrebarea big grin

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face orice facultate vrei in state, atata vreme cat ai bani sa o platesti si sa te intertii, cati ani stai aoclo.
Asta inseamna aproximativ $50.000 pe an x 4 au 5 ani, cat dureaza facultatea.
Plata anuala a facultatii este in jur de $20.000-30.000 i in jur de $20.000 pentru cazare, hrana, transport, telefon, imbracaminte.
Crezi ca vei avea suma asta sa o poti cheltui in USA?

Vezi conditiile de emigrare in USA, ca sa ai idee ce trebuie sa faci, ca sa poti sa ajungi vreodata acolo.
https://immigrationview.foxrothschild.com/......d-updates/

Vezi site-ul oficial al servicului de emigrare american si conditiile pentru cetatenii romani.

| relian a răspuns:

Nu stiu cati ai ai, nici ce scoala ai acum, dar poti participa, sau cum sa zic sa depui o cerere de emigrare in SUA care ste moca, ca de altfel si daca ai fi acceptat cam tot moca ar fi.
Referitor la scoala din RO si apoi sa practici in SUA asta va trebuie sa te informezi acolo, sau aici.
Cel mai indicat este sa cauti sa ajungi acum in state nu incolo peste sau la 30 de ani cum intentionezi.
Deci anul asta prin luna octombrie ma cauti si te ajut sa depui o cerere de emigrare.Stii vorba aia numa daca incerci ai sanse sa faci ceva.

| Iote a răspuns:

Poti incerca varianta sa faci facultatea acolo. Aplici pentru o bursa. Daca nu o primesti, platesti facultatea. De admis, vei fi admis foarte usor. Stiu cateva cazuri. Ai sanse mai mari sa ramai in USA decat daca vrei sa pleci pe la 30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e daca esti disident suferi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o coerenta.
Acum hai sa dam vina pe psd ca n-ai tu bani, si ca oamenii arunca gunoi pe strada, si scuipa seminte si fac mizerie.
Sigur psd e de vina.
Ca sa te duci in USA, trebuie sa ai bani, sa-ti dea aia viza sa studiezi acolo, eventual daca inveti bine, nu platesti nici taxa de universitate sau o platesti mai putin.
E o mica mare diferenta intre ce vezi la tv, si in filme, si realitate.

Ai bani si stii sa faci bani, reusesti, nu, atunci nu/
Si nici nu poti sa stai lichea la parinti sa le ceri 50k pe an, sau mai mult, ca banuiesc ca nu au, deci tot tu trebuie sa te ocupi de asta.
Cea mai mare sansa, daca nu ai bani, e sa inveti bine.
E bine sa visezi, dar sa fii si cu ambele picioare pe pamant in acelasi timp, and make it happen.
Gen tu sa faci asta.
Daca tot ti-a venit ideea asta, care ar fi urmatorii pasi pe care i-ai parcurge, sa ajungi sa studiezi acolo?

| sunmetal11 a răspuns:

Pai,ai gresit partidul.ia gandeste-te, cine-si face vacantele in Florida? poate primesti de acolo vreo idee.zic,nu dau cu parul
Si sa trecem la cele serioase,in primul rand trebuie sa ai multi bani in cont,chiar daca intri la facultate acolo,asta nu inseamna ca primesti automat si dreptul la munca! deci,trebuie sa ai cu ce te intretine. Daca initial obtii dreptul la munca, poti linistit sa incerci la facultate, daca nu obtii bursa, se ajunge din nou la numarul banilor din cont, deci, oricum ai da-o, totul se reduce la bani! Bafta, ce sa zic.