| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Buna am si eu o curiozitate, sper sa ma ajutati!

Problema sta in felu urmator, vreau sa termin liceul dupa aia sa dau la facultate.Si mi-as dori sa ma fac psiholog.
Deocamdata nu stiu daca sunt pregatita pentru asa ceva, dar pot intotdeauna sa linistesc un om aflat in depresie stiu sa sfatuiesc si demulte ori sunt de ajutor mai mult decat imi imaginam.Am si eu unele scapari ca totul omu sa mai injur stiu ca nu e bine dar sper ca pe viitor voi corecta si defectul asta.
Deocamdata fac medelling cu scoala.Voi avea prezentari cand incep noul an scolar dar, cum bine stiti modelingu nu-l poti face toata viata.Si de aceea vreau sa ma inclin spre psihologie
Acum intrebarea mea este, ce cerinte se cere la aceasta meserie de psiholog? Bunicul meu in tinerete a fost psiholog dar pe vremea lui era diferit in comparatie cum e acum.
Vorbesc perfect engleza si germana am in biblioteca aproape 12 volume despre psihologia umana care le-am citit si le stiu pederost.
P.s stiu ca am mult de lucru am doar 18 ani.
Ce ar trebui sa fac sa devin un psiholog de succes?

FUNDA!

3 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Daca devii psiholog (ceea ce nu e foarte greu),tinand cont ca au absolvit aceasta facultate zeci de mii de indivizi,mai mult sau mai putin pregatiti,trebuie sa faci cumva sa iti atragi clientii,sa se auda de tine (lucruri bune, bineinteles). Lumea nu se duce nici la spital, se duc in ultimul moment, greu de crezut ca ar veni la psiholog, ca ar da bani cuiva sa ii linisteasca.Ai putea deveni un psiholog scolar de succes la un liceu,ai avea cabinetul tau (o sala)si predai psihologia, dar primesti si copii in cabinet, le dai sfaturi, faci teste de cariera, organizezi diferite activitati etc.Si eu am vrut sa merg la psihologie si am intrebat o doamna psiholoaga foarte buna ce e de facut si a zis ca nu mi-ar recomanda fiindca drumul e asemenea unui medic.La inceput nu stiu cati ani esti psiholog nu stiu de care, adica dureaza ceva pana ai o stabilitate. sad Eu nu vreau sa te descurajez, bineinteles, ca daca esti buna in ceea ce faci vei avea succes si daca zici ca ai citit atatea carti e clar ca e mai mult de o pasiune.Succes! :*

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Un psiholog bun este acela care iubeste oamenii..care are rabdarea sa cunoasca o sumedenie de persoane si sa nu le judece pentru modul in care gandesc
Un psiholog bun este o persoana care se cunoaste foarte bine, o persoana echilibrata

Un psiholog nu ar trebui sa dea sfaturi..doar sa ajute respectiva persoana sa isi raspunda singura la intrebari
Psihologul este oglinda ce reflecta pacientul...

Sper sa ajungi unde iti doresti!

| Maryuk해바라기 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Daca esti sigura ca asta vrei sa faci ..cu siguranta vei ajunge psiholog.
Nu poti practica aceasta meserie doar daca termini o facultate de psihologie ..ai nevoie de aproximativ 7 ani de studii in domeniu. daca iti place va trece repede timpul