| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Ma tot gandesc ce liceu.si ce profil sa aleg. Eu stiu ca daca merg de ex la mate-info, as avea mult mai multe opitiuni pentru alegerea unei facultati[nici facultate nu stiu unde sa merg.] dar mie nu imi place matematica, poate decat algebra.geometria chiar nu o inteleg si chiar daca as avea o medie sa intru la mate-info tot nu vreau sa fiu cea mai proasta de acolo.ca na, probabil cei de acolo in 5-8 erau fooarte buni la mate. Ma gandeam la filologie-intesiv engleza, dar nu stiu cat de benefic ar fi pentru alegerea unei facultati.adica ce pot sa ies. o meserie din care sa se si castige destul de bine thinking Un sfat?

Fundahappy

10 răspunsuri:
| ralucaralu a răspuns:

Eu sunt la mate-info si e super. Intr-adevar chiar imi place matematica si mi-a placut si in generala, dar depinde si de liceul la care mergi. Daca te duci la un liceu"mediu" nu vor fi toti colegii foarte buni la mate si va fi foarte bine pentru ca de aici ai foarte multe optiuni de viitor.Eu vreau sa merg la medicina sau drept si fac mate-info, chiar profesorii mi-au spus ca nu am nici o problema sa merg pe meseriile astea.Mate-info iti dezvolta gandirea si te ajuta in orice domeniu.Depinde si ce vrei tu sa devii. Daca vrei sa mergi la litere, ar fi mai bine sa faci filologie.Succes!

| ioanaioana a răspuns:

Pai daca te duci la filologie ai putea deveni translator pentru ca dupa liceu de filolgie ai putea face facultatea de limbi straine si sa te faci translator-si transaltorii se platesc destul de binewinking

| katherine09 a răspuns:

La mate info este foarte greu asa ca daca nu iti place matematica, informatica, fizica, chimia nu are rost sa te duci. Mai bine mergi la filologie. Intradevar ai mai multe optiuni daca mergi la mate info, dar daca nu iti place matematica iti va fi foarte greu.
Asa ca mergi unde crezi ca iti va fi bine si unde iti place.

| marculescumihai a răspuns:

Eu sunt la mate-info si chiar te sfatuiesc sa dai daca vrei MAI MULTE OPTIUNI.Cat despre faza cu,, cea mai proasta" nu-ti face nici cea mai mica problema oh go on.E liceu.In primul rand nu tine nimeni seama de asa ceva si oricum dureaza maxim o luna sa te obisnuiesti.Nu e cine stie ce. Sincer cred ca conteaza mai mult ce profesori o sa aveti pentru ca daca sunt de treaba nu aveti probleme.Si stai linistita ca nici noua nu ne place matematica dar inveti sa,, supravietuiesti" cu ea laughing si gata.Si poti oricum sa ajungi traducator( daca vrei neaparat) chiar daca faci profil real si nu uman.M-am cam lungit dar ideea este ca nu ai de ce se te temi, daca vrei mai multe optiuni de facultate si iti place si colectivul in care o sa ajungi(colegii) si ideea de a fi la mate-info eu zic sa dai fara probleme la real. Succes

| Altair92 a răspuns:

Cu profilul filologie poti sa urmezi mai departe urmatoarele facultati: Drept, Istorie, Stiinte Politice, Litere, Geografie, Relatii Internationale, chiar Academia de Politie (se admitere la engleza, istorie, si gramatica limbii romane). Daca te descurci cu matematica poti sa dai mai departe la ASE. Daca iti plac stiintele exacte (mate, fizica, chimie, biologie) poti urma mai departe Medicina, Facultatea de fizica/chimie, Politehnica, etc. Din cate stiu eu cei de la mate info fac 6-7 ore de mate pe saptamana, chiar si mai multthinking Si daca ai vrea o meserie buna, doar sa faci facultatea in strainatate, pentru ca acolo vei avea mai multe posibilitati dupa terminarea studiilor, sau poti face o facultate aici in Romania si masterul in strainatate.

| Al3xBest a răspuns:

Mpai...la filologie-intensiv engleza, poti sa ajungi traducator, profesor sau de ce nu ambasadorhee hee...si la facultate poti sa mergi la facultatea de litere!

| Iasmiine a răspuns:

Acum nu mai conteaza ce liceu faci ca sa intrii la facultate. De exemplu poti sa intrii la filologie si sa dai la medicina pentru ca acum nu mai conteaza. Conteaza doar bacu`l. Si daca nu iti place unde intrii, vorbesti cu directorul sa te transfere la un alt profil la care vrei tu.

| c0ol a răspuns:

Si eu am aceasta alegere de facut. Chiar daca am medie de M.I ( Matematica-Informatica), eu aleg Filologia. De acolo te poti indrepta si catre avocatura ( ceea ce vreau eu ), profesor engleza/franceza si multe altele. Eu te-as indemna Filologia. Iar daca este vorba despre castig. ce zici de avocatura se castiga foarte bine ( daca esti meserias ).

| Gabryelootsa a răspuns:

Du-te la stiinte ale naturii, eu acolo sunt si consider ca e super, mi se pare cel mai echilibrat profil. Nu faci multa mate si asta e bine.de asta ma temeam si eu, ca o sa iau nota mica la bac daca dau la mate info. Insa la stiinte ale naturii dai m2 la bac si se iau note mult mai mari si cu note mai mari la bac ai sanse mai mari la o facultate mai buna! Eu zic sa te gandesti foarte bine ce iti place mai mult sa faci! Bafta multa:* funda?batting eyelashes

| hcr a răspuns:

Geometrie nu se mai face in liceu decat f putina si combinata cu algebra ( trigonometria si mai intervine la analiza )daca dai la folologie intensiv engleza ai sansa daca dai la licee cu parteneriat cambridge sa termini cu diploma de traducator ( cum ar fi lovinescu ). Nici la mate-info nu este prea greu, depinde la ce liceu te duci, la unul in care profesorii sa te sustina sau la care sa dea cu tine de pamant. De la mate-info ai mai multe optiuni in alegerea unei facultati.