| Mihaela23_2814 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si sunt din Braila. Vreau sa dau la Colegiul National Gh. Munteanu Murgoci. Dilema mea este ca sunt buna si la romana si la matematica si nu stiu la care profil sa acced. Mentionez ca as vrea ca pe mai departe sa merg la Facultatea de Drept. Ajutati-ma, va rog!

Răspuns Câştigător
| Sabina9712 a răspuns:

Sfatul meu este sa dai la Filologie daca vrei la Drept..Adica nu cred ca daca te duci la MI.O sa-ti trebuiasca mate.Dar acum nu conteaza profilul de liceu, conteaza unde vrei sa dai mai departe.happy

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

La drept se da admitere la romana si economie. Sugestia mea ar fi sa mergi, totusi, la sectia cu mate. Acum esti de-abia a 8-a, peste doi-trei te razgandesti si nu mai vrei la drept, sau in a 12-a te indragostesti se srios si foarte tare de cineva care merge la ASE, sau la poli, si ai vrea sa mergi si tu acolo dar nu poti, ca ai facut filo. Cu filo posibilitatile sunt mult mai limitate si deloc banoase dupa terminarea liceului. Daca iti plac amandoua la fel si te chiar esti buna la mate mergi la mate, ai mai multe optiuni dupa terminarea liceului ca profile de fac la care poti merge iar la Murgoci se face scoala serios, deci si romana o sa faci serios chiar daca nu esti la filo si sa poti da la drept. Ai putea vorbi si cu profii, si cu cel de mate, si cu cel de romana, sa vezi ce parere au si ei, poate te ajuta in decizie. Succes si sa alegi intelept! happy

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si eu as vrea sa merg la Fac. de Drept si sunt la filologie.Eu am ales filologie pentru ca nu ma descurc la matematica. Orienteaza-te in functie de note,de notele de la examen...Mie,una mi se pare usor la filologie, intr-adevar trebuie sa inveti la romana, geografie, istorie si engleza pentru ca sunt materii de baza, insa te vei descurca.

| deeyutzza94 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa mergi pe filologie. Acum depinde ce iti place tie mai mult romana sau matematica nu la ce esti mai buna. :*