| Mihaela23_2814 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si nu stiu la ce liceu si la ce profil sa merg. Mentionez ca facultatea pe care vreau sa o urmez este Dreptul si ca sunt din Braila. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La drept se da examen de admitere la romana si la economie, deci cred ca un profil de stiinte sociale ar fi mai potrivit. Aici vezi mai multe informatii despre ce materii se fac si la ce materii se da bac-ul http://abecedar.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=35
Succes si sarbatori fericite!

| Mihaela23_2814 explică (pentru mixxjim):

Multumesc, dar la Stiinte sociale se face si lb. latina?

| mixxjim a răspuns (pentru Mihaela23_2814):

In principiu se face in a 9-a si a 10-a cate 1 ora, alta chestie care te avantajeaza pentru drept, ca acolo se invata multi termeni in latina.

5 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Stiinte Sociale sau chiar si Filologiebig grin

| ThatGirl19 a răspuns:

Eu sunt din Cluj, deci nu stiu ce licee sunt prin Braila, insa daca vrei drept e clar ca trebuie sa alegi un liceu bazat mai mult pe profilul uman. Sper ca putin de tot te-am ajutat.

| Linguritza a răspuns:

Eu sunt din Braila si iti pot spune ca in functie de cum ai media poti ajunge la licee bune. Eu am terminat in vara, am facut liceul economic Ion Ghica. Daca ai medie buna incearca sa mergi la Balcescu ( liceu bun) Murgoci ( la fel de bun ) Nicolae Iorga ( la fel de bun ), Ion Ghica ( pe care l-am facut, tot la fel de bun ). In functie de media pe care o ai, alege una dintre aceste licee.
Succes!