| Andrei54885 a întrebat:

Sunt in ultimul an de liceu la filologie. Ce facultate as putea sa aleg dupa pentru a practica meseria pentru care ma pregătesc la facultate in străinătate??

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti recomand sa te pregatesti pentru a fi mai profesor,daca iti place si te pricepi. pentru un filolog,la ora actuala,asta e cea mai buna optiune! am o prietena care isi doreste sa predea spaniola in tari precum Olanda,Croatia,Belgia,Franta, poate chiar la noi! stie spaniola foarte bine! a luat bacul spaniol cu nota f mare si a intrat la ''fara taxa'' cu bursa chiar intr-o facultate din Malaga, una de litere.
Ea vrea sa se faca profesoara de spaniola in liceu si sa predea direct in limba aleasa, ca fosta ei profesoara care era venita direct din Spania, facea cu ea la liceu da se intelegeau doar in spaniola! Ea cica castiga bine. primea 20 milioane de la romani si inca vreo 20 de la ei, dar in euro(nu stiu acum cat inseamna) + meditatii si atentii, uneori.
Ramane la alegerea ta! spor!

| cookiejar a răspuns:

Psihologie, limbi straine-combinatie engleza cu o limba exotica f cautata, business-la Cluj se intra fara admitere la FSEGA si nu e f grea matematica economica Mai poti jurnalism, stiinte sociale, politici internationale, managemant, comunicare, insa acestea sunt cunoscute ca fiind facultati care "scot mai multi someri". Funda?