| Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU sunt la profilul stiinte sociale, intru in clasa a 12-a si nu sunt decisa in privinta facultatii pe care o voi alege. Tin sa precizez ca ma pricep la limba romana, limba engleza, franceza, geografie, insa pot spune ca nu ma intereseaza absolut nicio facultate care are vreo legatura cu acest profil. Cu alte cuvinte, sunt sanse sa imi fi ales un profil gresit in urma cu cativa ani. Problema este ca as fi interesata de una dintre urmatoarele facultati: Universitatea Transilvania din Brasov departamentul de turism si alimentatie, Facultatea de Administratie publica din Iasi, Facultatea de electronica, telecomunicatii si calculatoare (nu conteaza orasul) si Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti. La care dintre cele enumerate anterior credeti ca as putea face fata avand in vedere faptul ca profilul meu nu a pus accent pe chimie, biologie, fizica si matematica? Probabil ma veti intreba de ce aceste facultati: pentru ca pur si simplu ma atrag, mi se pare o risipa de timp sa faci o facultate de drept unde sa nu iti gasesti de munca sau daca iti gasesti, sa ai un salariu de mizerie si sa nu ai clienti. Ofer funda raspunsului cel mai clar!

Răspuns Câştigător
| xAndreeaLaura a răspuns:

La orice facultate daca te vei duce si vei invata este buna.Alegerea tu o vei face, dar trebuie sa te gandesti foarte bine inainte de a face o alegere.Trebuie sa te gandesti bine ce te atrage mai mult, ce te vezi facand peste 10 ani, si ce iti place.Profilul in ziua de azi nu conteaza foarte mult, ma dau exemplu pe mine: sunt pe profil de filologie intensiv limba franceza si m-am hotarat sa dau la medicina, ceea ce trebuie sa invat singura biologie si chimie pentru ca nici eu nu fac). Poate ca hotararea la ce facultate vei da, sau ce vrei sa faci pe viitor trebuia sa o iei putin mai devreme, pe la inceputul clasei a 11 a, pentru a te pregatii daca facultatea la care vrei sa dai, se va da examen.Dar vorba vine: Niciodata nu este prea tarziu! Gandeste-te bine la ce vrei sa faci si la ce te atrage, daca faci ceva ce nu iti place nu are rost sa te chinui. Mult succes si astept sa-mi spui daca te-ai hotarat! Pupici

1 răspuns: