| Accero a întrebat:

Hei TPU... vreau sa stiu si eu daca sunt pe profil tehnic(electronica si automatizari) medie 9.87 la final de clasa a 9 si am intrat in a 10... la ce profil trebuie sa ma transfer sa pot sa urmez dupa bac o facultate de drept, sa devin avocat?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Mai importanta este filiera( sunt 3 filiere:teoretica, tehnologica si vocationala) decat profilul. Cei care urmeaza licee care apartin filierei teoretice fie cu profil umanist, fie cu profil real si care dau bacul national ( nu cel profesional care se va introduce din 2013 ) pot urma o facultate de drept. De retinut, ca viitor student la drept :
1.filiera teoretica ( nu are importanta profilul sau specializarea!)
2. bacul national

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

In afara de bacul pe care trebuie sa-l iei sa poti merge apoi la facultate, la drept se da admitere la romana si la economie. Romana oricum o inveti pentru bac, parerea mea este sa ramai unde esti, mai ales ca ai medie asa de buna, si iei niste meditatii la economie, poate intre timp nu mai vrei la drept si o sa-ti para rau. plus ca e destul de stresant sa schimbi scoala, colegii, profii, risti sa dai peste o clasa aiurea, deci ramai acolo si invata bine in continuare si poti merge si de aici la drept. succes!