| IulianXM a întrebat:

Buna Seara, sunt un elev care a terminat clasa a 8-a si vreau sa stiu ce pot sa devin daca urmez profilul "Electronica si automatizari" si as vrea sa mai stiu care profil dintre cele doua este mai bine de urmat si care este mai bine platit dintre : "Electronica si automatizari" sau "Electric".
Inca ceva, daca urmez electronica si automatizari si fac o facultate, pot sa devin inginer in mecanica sau electric?
Daca stiti si doriti ajutati-ma va rog.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnonimMareMareMare a răspuns:

La electronică automatizări poti ajunge sa lucrezi cu electronicele, gen sa repari telefoane, chestii. Dobandind cunoștințe în electrica și mecanica, poti bineînțeles sa devii inginer mecanic/electric.

6 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Si eu am vrut sa urmez profilul asta dar nu stiu cum am ajuns la mate-info si este foarte bine, ia in calcul si varianta asta

| IulianXM explică (pentru florin926481f):

Asta am facut, am trecut prima data mate-info.

| ReZiSTorr a răspuns:

Nu devi nimic.Liceul nu te invata o meserie, alegi profilul pentru ati dezolva gandirea dar si deoarece iti place acel profil. Abia dupa facultate esti calificat intr-un anumit domeniu

| AdrienWH a răspuns:

Salut! Poti urma orice facultate, indiferent ce profil ai absolvit.

| nupreastiu2020 a răspuns:

Poti sa imi zici media ta EN?

| IulianXM explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri!