| CameliaGabriela13 a întrebat:

Hei, TPU! Vreau sa va intreb in ce consta admiterea la criminalistica? As vrea raspunsuri detaliate, va rog! Ati putea sa imi spuneti daca se dau probe sportive, conteaza inaltimea, astmul bronsic, din ce se da proba scrisă? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Polițist criminalist – persoană care investighează infracțiuni grave. Activitatea acestuia se desfăşoară în birouri și la locul crimei, care poate presupune orice fel de mediu. Lucrul în condiții de vreme schimbătoare și peste orele de program sunt inevitabile.

Responsabilități:

Investigarea locului unde s-a petrecut infracțiunea;
Interogarea victimelor, martorilor și persoanele suspecte;
Sistematizarea informațiilor colectate;
Realizarea analizelor și investigarea cauzele infracțiunii;
Arestarea suspecților;
Întocmirea rapoartelor cu privire la desfășurarea interogatoriilor;
Transferarea cazurile investigate către procuror;
Colaborarea cu alte unități de poliție (în cazul infracțiunilor internaționale, cu reprezentanți ai poliției din alte țări sau cu interpreții acestora, eventual cu alte instituții, oficialități guvernamentale, armata etc.).

Cum devii:

Pentru a deveni polițist criminalist trebuie să fi terminat școala de poliție (preferabil Academia de Poliție) sau o universitate sau facultate de drept; de asemenea trebuie să fii mental și fizic apt pentru această meserie. Un polițist criminalist trebuie să posede și o serie de caracteristici personale; el/ea trebuie să poată lucra sistematic, trebuie să poată pune faptele cap la cap și să le interpreteze corespunzător, să posede capacitatea de a deduce anumite fapte și de a lua decizii.

| AnatoliyMikhailov a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Ca sa ajungi criminalist trebuie in plus sa stii foarte multa chimie. In ce consta? pai in tehnologia ADN (forensic science), trebuie sa fi extrem de precaut si sa detaliezi locul crimei ca la carte. Trebuie sa ai in vedere orice detaliu mic de la amprente pana la fire de par, sange, sperma (in cazul unei infractiuni organizate, crimei organizate, in masa, etc) Suplimentar sa stii si codul penal actualizat. Eu unul am vrut sa ma duc pe criminalistica, dar am realizat ca nu ma simt atat de pregatit sa fac fata mai ales ca trebuie sa stiu multa chimie. In schimb aleg sa raman pe Academia de politie.

| AnatoliyMikhailov a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Edit : De la ofiter inspre inspector, inspector-sef, sef de sectie

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există criminalistică unde să te înscrii. Academia de poliție te pregătește pentru asta, apoi cursuri de specialitate.