| Nymeria a întrebat:

Hei TPU vreau si eu sa stiu car e diferenta dintre un contabil si-un economist? adica pentru a deveni un econimist trebuie sa fi contabil sau cum? funda pentru cel mai bun raspunshappy

4 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Prin economist se mai intelege si absolven al unei facultati economice, orice student al unei facultati economice studiaza in masura mai mare sau mai mica (in functie de specialitate) contabilitatea.

| mixxjim a răspuns:

Un contabil este un economist specializat in contabilitate, da nu toti economistii sunt contabili, in economie se fac si alte operatiuni in afara de contabilitate.

| HiperSoul a răspuns:

Contabilul este persoană calificată care ține contabilitatea unei instituții sau a unei întreprinderi, iar economistul persoană care se ocupă cu studierea și analiza proceselor și fenomenelor economice; specialist în științele economice.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Toti contabilii sunt economisti. Nu toti economistii sunt contabili. E o relatie de incluziune intre cele 2. Contabilitatea reprezinta doar o latura a economiei. La fel si managementul, marketingul, relatiile publice, statistica pe alocuri - reprezinta si ele laturi ale stiintelor economice. Cand studiezi stiinte economice (ASE, ISE si o multime de alte particulare) poti alege sa mergi pe latura de contabilitate sau pe oricare dintre celalalte - ca disciplina de baza.