| MoBmc a întrebat:

Hei. Vreau si eu un site cu subiecte pentru admiterea la jurnalism. daca ati putea sa dati si cateva informatii (cati ani dureaza, pe ce materii se bazeaza etc. ) ar fi/fii bine. Dau funda la cel mai detaliat raspuns

1 răspuns:
| piTiCcu a răspuns:

Ai nevoie de limba engleza pentru ca vei da examen in primii 2 ani din ea si e pacat sa nu iei 10 ca e examen usor, ajuta la medie. Vei studia o paleta destul de larga, de la radio la televiziune, presa scrisa si publicitate (PR) astfel incat vei capata o multime de notiuni cu care sa mergi apoi inainte mai departe pe un domeniu sau altul: presa scrisa, televiziune, radio, PR, comunicare de alta natura.
Ai nevoie de o cultura generala solida, de capacitatea de a manui usor si expresiv cuvintele, de o dictie perfecta, de cel putin doua limbi straine(Engleza si inca unca) bine insusite pentru a sustine cu lejeritate o conversatie.

http://www.studentie.ro/......resti-o284