| MariusM668 a întrebat:

Vreau sa dau la facultatea de medicina pentru a deveni psihiatru. Imi poate spune cineva la ce materii se da admiterea si care sunt capitolele respective? In ce orase sunt facultatile care au aceasta sectie si cati ani trebuie sa faci? Cateva informatii suplimentare sau sfaturi sunt binevenite happy

Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

In facultate vei face biochimie care nu e ca chimia din liceu aproape deloc, se bazeaza pe reactii chimice care au loc in organismul uman, substante, etc, nu genul de chimie in care ai de rezolvat probleme sau alte chestii de genul, in orice caz biochimia se face doar in anul 1 la medicina, din anul 2 incolo nu mai faci. Daca spui ca te descurci mai bine la fizica poti alege sa dai admiterea din biologie+fizica. Taxa difera in functie de fiecare facultate. De exemplu in Bucuresti e de 9000 de lei pe an, in Iasi 6000, la restul nu stiu exact.

3 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Facultatile de medicina de top din Romania sunt in Cluj, Bucuresti si Iasi, dar sunt facultati bune de medicina si in alte orase, depinde unde locuiesti, daca vrei sa fii aproape de casa. Aproape la oricare din ele se da admitere din 2 materii ( biologie de clasa a-11-a obligatoriu + fizica/chimie la alegere) Fiecare facultate isi alege propriile manuale din care se vor face subiectele admiterii, dar si astea sunt cam aceleasi peste tot, difera foarte putin, trebuie sa te interesezi de pe site-ul lor dupa ce alegi facultatea.
Pentru a deveni psihiatru trebuie sa urmezi medicina generala care dureaza 6 ani, apoi iti vei alege specializarea psihiatrie in care iti vei face rezidentiatul.

| MariusM668 explică (pentru Ramina):

La facultate o sa-mi trebuiasca foarte mult si chimia? Eu nu sunt foarte la chimie, la fizica si biologie ma descurc binisor. Stii cumva cat este taxa pe an?

| Ramina a răspuns (pentru MariusM668):

In facultate vei face biochimie care nu e ca chimia din liceu aproape deloc, se bazeaza pe reactii chimice care au loc in organismul uman, substante, etc, nu genul de chimie in care ai de rezolvat probleme sau alte chestii de genul, in orice caz biochimia se face doar in anul 1 la medicina, din anul 2 incolo nu mai faci. Daca spui ca te descurci mai bine la fizica poti alege sa dai admiterea din biologie+fizica. Taxa difera in functie de fiecare facultate. De exemplu in Bucuresti e de 9000 de lei pe an, in Iasi 6000, la restul nu stiu exact.

| Ara997 a răspuns:

S-o luam de la o margine : timishoara, cluj, sibiu, tg mures, Iasi, Galati, constanta, Bucuresti, Craiova, oradea.
psihiatria e specializarea pe care o obtzii in urma examenuluide rezidentiat (dupa cei 6 ani de facultate)
fiecare centru are propriile reguli de admitere carte cu teste etc. trebuie sa intrii pe site0ul fac. si vezi acolo.
se poate da numa chimie organica sau numai anatomie sau si chimie si anatomie. deci trebuie vazut exact ce pretentii are facultatea "x"
Cei de la Iasi "gr t popa "dau chimie organica + anatomie de ex.
medicina este 6 ani, stomato 5, farmacia 5, si mai sunt specialitati cu 4 sau 3 ani, radiologie, tehnica dentara, kineto.
bafta!