| ea_6764 a întrebat:

Hello all.
Daca vreau sa dau la psihiatrie pe viitor, ce profil ar trebui sa urmez la liceu?
Ceva care sa ma si ajute la facultate, mai tarizu.
Merci anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| zanesiprintese a răspuns:

Buna,

Ca sa dai la psihiatrie, trebuie' sa dai la medicina, dupa ce termini cei 6 ani de medicina mai faci 5 sau 6 de rezidentiat pe psihiatrie. Nu esti obligata sa dai la un profil uman, te-ar ajuta un profil cu chimie si fizica multa(avand in vedere ca se da fizica sau chimie la admitere).

4 răspunsuri:
| VecinaDeLa3 a răspuns:

Hey!
Sunt in aproape aceiasi situatie cu tine.
Teoretic, profilul uman.
DAR, daca vei vrea vreodata sa te reorientezi spre altceva, iti este mult mai usor la real.Plus ca acolo faci si materiile de uman(asta e marele plus al realului ce ii lipsesete umanului,faptul ca faci si materiile de la celalalt profil,adevarat,nu in cantitati asa mari) ce iti trebuie,desigur,pe langa matematica,info,chimie,bio(care nu-s asa de rele, after all si iti dezvolta latura logica ce iti va cam trebui in meseria de psiholog). Asta e sfatul meu, sper ca te-am ajutat.

| catalineusx a răspuns:

Pai in nici un caz un profil real.Singurul profil care o sa te ajut este stiinte sociale, cel de filologie nu te ajuta prea mult.

Depinde unde intrii dar de obicei la profilul uman nu te mai bat la cap profii de mate chimie biologie fizica, esti un pic mai ''libera''. Sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand profilul uman, stiinte sociale.Acolo beneficiezi de materii precum psihologia, filozofia care iti vor fi de folos si in plus este un profil mai lejer.Iar apoi facultatea de medicina.

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Profil real, stiinte ale naturii, ai nevoie de chimie si biologie la admitere si facultate.