| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Am 15 ani, sunt clasa a 9-a si m-am inscris la profilul Stiinte Sociale,la facultate mi-as dori sa merg pe profilul Psihologie deoarece mi-as dori sa devin psiholog insa nu stiu daca e alegerea cea coresta, stiu ca mai am timp sa ma gandesc la asta dar as vrea sa aflu si sfaturile voastre.
SE CASTIGA BANI?
AM AUZIT CA DUPA CE TERMIN FACULTATEA TREBUIE SA IMI FAC MAI INTAI UN CABINET MEDICAL.
E O MESERIE GREA?
CE MATERII TREBUIE SA STIU CEL MAI BINE CA SA DEVIN PSIHOLOG?
Sincer motivul pentru care as dori sa devin psiholog este ca imi place sa ajut oamenii si chiar sunt buna pentru aceasta meserie si imi si place!happy

2 răspunsuri:
| BlueByte a răspuns:

1.Doar daca ai o pasiune pentru aceasta meserie, alege-o, daca nu, las-o balta.
2.Se castiga si nu prea, depinde unde lucrezi.Sa stii ca cererea de consultare psihologica este in crestere. Poti lucra intr-o institutie si sa fii platita de stat, adica prost, sau sa-ti deschizi iun cabinet privat si sa castigi bani.

| CeaCuMasca a răspuns:

Ca materii sunt psihologia,(logic), romana, istoria.Din orice meserie se castiga bani, deci nu cred ca ai formulat bine intrebarea. Vrei sa stii daca se castiga bine? Depinde de asteptarile tale.Se castiga in asa fel incat sa poti trai si tanji toata viata dupa vila doctorului de vis-a-vis.Gradul de dificultate cred ca il poti stabili si tu, sezi frumos pe un scaun si palavragesti.Niciodata nu te vei simti implinit material, psiholog fiind, deci nu te astepta la mii de euro.Toti suntem buni pentru psihologie, avand in vedere,, eforturile,, mentale pe care trebuie sa le depunem. Dupa ce termini facultatea iti depui dosarul pentru un post in scoala sau iti dau mami si tati bani sa-ti faci cabinet. Daca vrei o parere sincera, nu as sfatui pe nimeni sa mearga pentru psihologie, profil uman bla bla bla.In varful piramidei mereu se va afla medicina, dar e OK daca nu cauti luxul si bogatia, ci o viata simplista.