| Andrellicious a întrebat:

Hello everybody.Sunt clasa a 11a si am o mare dilema.Nu stiu la ce facultate sa merg dupa ce termin liceul.Sunt pe profil uman. Familia si prietenii ma sfatuiesc sa ma duc la drept ca sunt foarte potrivita,sunt intepata si acolo e de mine, dar sincer mie nu-mi surade ideea.Mi-e unpic frica si sincera sa fiu nici nu prea sunt asa sigura pe mine.As vrea sa stiu si eu cum sa fac sa-mi dau seama unde sa merg,sa apelez la un psiholog sa ma consilieze? Mama mi-a zis sa fac ce-mi place dar nici nu am vreo inclinatie spre ceva anume,doar ca mi-ar placea sa am propria afacere nu stiu un restaurant,un salon,o cofetarie, un hotel.Sa fiu eu la conducere.Ma mai gandisem la jurnalism dar toata lumea merge acolo si sincer in ziua de azi nu mai faci nimic cu asta.Deci,ce sa fac sa-mi dau seama unde mi-e locul? Mentionez ca am fugit de matematica, simt ca nu fac fata.Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| alexandra1396 a răspuns:

Buna! cam in situatia ta sunt si eu ai mei zic sa ma duc la Drept dar parca nu prea vreau am mai cautat pe net si am zis ca am sa dau la academie la navale sau terestre. oricum cel mai important e sa faci ce iti place, ce crezi ca iti va oferii atat satisfactie profesionala cat si materiala.ai putea cauta pe net facultati si atunci poate gasesti sau daca iti place mult o materie atunci vezi ce poti face cu acea materie daca de exemplu iti place biologia atunci poti sa faci medicina sau sa faci o facultate de biologie si sa iesi biolog