| Sergunss a întrebat:

Vreau sa imi bag demisia cu preaviz doar pe 5 zile lucratoare. Angajatorul este de acord.
Ce drepturi am daca stau in preaviz (la salariul si zilele de concediu ramase)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru timpul lucrat, indiferent ca este inainte sau pe perioada de preaviz, ai dreptul la salariu. De asemenea ai dreptul sa-ti fie platite zilele de concediu aferente perioadei lucrate in acest an.

| Sergunss explică (pentru Ioandelasal):

Cum pot afla cate zile de concediu mai am? Terminandu-mi contractul in august, nu mai am acele 21 de zile, in plus am si inceput cu mai putine zile de concediu pentru ca ne-a tinut forstat in concediu iarna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sergunss):

Inteleg ca ai lucrat 7 luni din acest an si in contract ai prevazut concediu de 21 zile lucratoare.
Fata de aceste date inseamna ca ai dreptul la 13 zile de concediu aferente perioadei lucrate.
Fiindca ai avut dea concediu in iarna inseamna ca mai ai dreptul la diferenta dintre 13 si zilele avute in iarna. Daca nu iti acorda aceasta diferenta atunci ai dreptul la plata acelor zile. Daca in iarna ai avut concediu de 13 zile sau mai mult inseamna ca nu mai ai zile de concediu pe acest an.

| Sergunss explică (pentru Ioandelasal):

Mersi

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Preavizul trebuie sa fie de minim 15 zile. Scopul acestui termen este ca, angajatorul /angajatul sa aiba suficient timp pentru acomodarea cu noua situatie.

Daca angajatul are zile de concediu restante, atunci - cu acordul angajatorului - poate sa le foloseasca si va primi banii cuveniti de concediu. Daca va lucra, atunci va primi salarul normal, iar la lichidare va trebui sa primeasca in plus si banii de concediu pentru zilele ramase.