| anonim_4396 a întrebat:

Hey. O cunostinta mi-a spus ca studentii la medicina militara sunt platiti in fiecare luna (nu bursa, ci salariu pe care il primeste fiecare student, indiferent de medie). Este adevarat?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu primesc salariu si nici bursa. Primesc solda!

Studenții și elevii militari ai instituțiilor de învățământ militare și civile:

Instituții de învățământ Coeficientul de ierarhizare, in ordine:
Anul I Anul II Anul III Anul IV
Școli militare de maiștri militari și subofițeri 0, 100 0, 120 0, 140
Academii și instituții de învățământ superior 0, 120 0, 140 0, 210 0, 250
Școli militare de ofițeri de rezervă (doar anul 1 se face) 0, 140
Daca au si functii, mai primesc in plus, solda de functie:
- student sau elev comandant de grupă 0, 100
- student sau elev locțiitor comandant de pluton 0, 110
- student Sau elev plutonier de companie (similare) 0, 120
- student sau elev plutonier major de batalion (similare) 0, 130
- student sau elev plutonier adjutant de academie, instituție de învățământ superior (școală) 0, 200.
Coeficientul de ierarhizare este cota parte din salariul minim brut pe economie.
Exemplu: un student din anul intai are 0, 120 coeficientul adica 0, 120 din salariul minim brut2080 lei insemna 250 lei. Daca mai este si comandant de grupa mai primeste in plus 208 lei adica 0, 100 din salariul minim brut.

| Wr3nch a răspuns:

Da, se ofera o solda lunara.
https://blog.umftgm.ro/tag/medicina-militara/

| Bizon95 a răspuns:

Cat timp esti militar primesti solda
NU CONTEAZA CE FEL DE MILITAR ESTI

| RoCkKiD a răspuns:

Toti studentii militari primesc solda, masa la popota etc. Intra in drepturile lor pentru ca ei sunt incadrati ca militari. Parca solda era data in functie de grade iar studentilor le cresc in functie de anul de studiu in care sunt.

Nu e doar pentru cei de la medicina, e valabil si pentru aviatie, invanterie etc.