| Alexx234qw a întrebat:

Ce salariu are pe luna un student la doctorat?

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu este salariu, ci bursă pentru susținerea activității științifice, aceasta variază în funcție de instituția de învățământ și de subiectul cercetării.

| Sophieka a răspuns:

Sincer nu stiu. Postez acest comentariu ca sa urmaresc si eu raspunsurile aici.

| Alexx234qw explică (pentru Sophieka):

Oare ia mai mult ca un profesor de liceu? Ca un profesor de liceu are ca studii doar Facultatea și masterul, un student la doctorat are și doctoratul peste, eu asa ma gândesc.

| isemilia a răspuns:

Primeste o bursa care variaza.

| felixf a răspuns:

In jur de 2500 - 4000 lei net, daca esti implicat in proiecte sau nu. NU stiu cat castiga un profesor de liceu. Dar in profesor de liceu cu doctorat si dorinta de a fi un dascal pentru elevi va castiga intotdeauna mai mult si din pct de vedere sufletesc decat un prof cu doctorat care toraie o lectie de la A la Z si copii merg acasa fara sa fi invatat nimic. Deci daca vrei sa-ti faci o teza de doctorat atunci fa-ti una si fi un om care sa-si ajute semenii laughing) Bafta

| Frank51 a răspuns (pentru felixf):

Ai adunat salariul și bursa împreună? Eu nu cunosc astfel de bursă de cercetare în România, la universitatea Transilvania din Brașov este o bursă fixă pe durata întregii perioade de fix 1750 lei.

Nu cred că există în România o bursă mai mare de 2000 de lei, totuși tind să cred că parteneriatele din străinătate oferă mai mult.

| felixf a răspuns (pentru Frank51):

Tu ai intrebat de salariu nu de bursa, eu ti-am raspuns ce stiu de la cluj. Depinde de zona si de facultate si dde activitatea pe care o faci. Cu bursa este altceva. Salariul este altceva.

| Frank51 a răspuns (pentru felixf):

Nu eu am inițiat topicul.

Un student la doctorat nu are salariu ci bursă, diferența fiind că nu este impozitată și nu apare ca venit.

| felixf a răspuns (pentru Frank51):

Atunci idea este urmatoarea, exista bursa de doctorat, dar in acelasi timp poti fi angajat ca si salariat. Depinde foarte mult de profesorul cu care colaborezi daca te angajeaza la facultate in timpul doctoratului sau te tine doar ca si doctorand. Pot zice ca poti fi angajat la o multinationala si sa-ti faci doctoratul in cadrul unei universitati oricare ar fi accea. Sau poti fi anagjat in cadrul unui poiect si in acelasi timp sa ai ore ca si asistent. Deci exista multiple posibilitati. Daca o iei ca si bursa accea este limitata la o anumita suma, dar ca si angajat si doctorand iti cresc veniturile. Poate asa e mai bine explicat happy

| Frank51 a răspuns (pentru felixf):

Corect. Însă inițiatorul s-a referit doar la această bursă, nu la salariu, cel puțin așa pare.