| stefannnnn222 a întrebat:

Cateva intrebari legate de doctorat. 1. Primesti salariu constant in fiecare luna? Cat este acest salariu? 2. Ce inseamna: locuri cu bursa si fara bursa? Aceasta bursa se refera la salariu sau este ceva extra?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Da primesti salariul lunar, cand esti angajat permanent.
Salariul va fi atat cat l-ai negociat cu angajatorul tau, sau cat era afisata oferta angajatorului, putand fi un salariu foarte mic (2500-300 lei), atat cat isi permite angajorul sa ofere cuiva, chiar daca are doctorat.

2. Bursa nu se mai da cand te angajezi, atunci plata se numeste "salariu".

3. salariu NU este in functie de studii si angajatorul NU are obligatia sa va plateasca mai mult chiar daca aveti diplome si studii avansate. Vezi aici comentariile unui expert contabil:

https://www.facebook.com/reel/2069883223349152
https://www.facebook.com/reel/629906359125059

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa faci doctoratul trebuie sa ai si niste ore predate in mediul academic pentru care esti platit, dar asta nu inseamna neaparat un job.

Poti obtine acelei burse de care spui tu, practic ti se plateste timpul in care te ocupi exclusiv de doctorat.

La fel de bine poti sa lucrezi in paralel pentru a te sutine daca nu ai norocul sa prinzi o astfel de bursa.

| sierra1 a răspuns:

"1. Primesti salariu constant in fiecare luna?"

îhî, atâta cât timp ai contract de muncă valabil

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. In Olanda a-ti da doctoratul este o slujba platita.