| Tora_Florentina_1996 a întrebat:

Hey TPU!
As vrea sa dau la medicina militara dar nu știu dacă este obligatoriu să urmez Liceul militar sau pe cel sanitar. Îmi puteți spune daca pot sa dau la facultatea de mai sus daca rămân sa fac liceul pe profilul mate info?

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Eu imi amintesc ca la final de clasa a 12-a au venit si cei cu medicina militara sa ne faca oferte, prin urmare cred ca se poate, fara sa faci un liceu militar. Probabil ca exista si o proba fizica totusi. Din cate stiu, facultatea e la Bucuresti si dupa aceea ramai sa lucrezi pentru armata. Nu e neaparat prea rau, doar ca locuri sunt relativ putine si (cred!) concurenta mare.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa dai la orice facultate, inclusiv la medicina militara, indiferent ce profil de liceu ai urmat, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
Totusi, pentru a te ajuta putin la admitere, este bine sa urmezi un profil de stiinte ale naturii.