| AndrewTotoro a întrebat:

As vrea sa intru la liceul militar "Tudor Vladimirescu" din Craiova, dar nu vreau sa o fac cu scopul de a ajunge militar ci pentru a ma disciplina, pregatindu-ma pentru viata. Sunt curios daca dupa liceu pot sa dau bacul la mate-info si sa urmez facultatea Politehnica

Răspuns Apreciat de Editori
| Cksihja a răspuns:

Dacă faci liceul militar nu poți da la mate-info.
Bacul se dă în funcție de specializări și profil.
De exemplu specializarea mate-info profilul real.
Poți să mergi la orice facultate indiferent de liceu, majoritatea facultăților au teste de admitere pe care trebuie să le susții pentru a intra sau poți intra cu nota de bac media de admitere depinzând de nota la un anumit obiect obligatoriu: mate sau română.