| itsbrooke a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si inca sunt nehotarata cu privire la profilul pe care as vrea sa il urmez. Initial imi doream sa ma indrept spre stiinte ale naturii, insa acum parca m-ar interesa mai mult stiinte ale naturii bilingv engleza. As dori sa precizez ca facultatea pe care vreau sa o urmez implica atat biologie, cat si chimie informatica (credeti ca profilul de stiinte ale naturii e bun pentru asta, sau ar trebui sa merg pe mate info?) si ca mi-ar placea sa merg la o facultate din strainatate (majoritatea cursurilor s-ar desfasura in engleza si de aceea m-am gandit ca un profil bilingv m-ar ajuta mai mult). Imi puteti spune, asadar, daca ar trebui sa aleg stiinte ale naturii sau mate info, si daca ar fi o idee buna sa merg pe un profil bilingv. (la scoala unde sunt eu acum exista o clasa de SN, care nu e bilingv - parintii isi doresc sa raman aici, fiind una din cele mai bune din oras -, insa mai este un liceu la fel de bun ce se axeaza mai mult pe SN, iar din cate stiu ei sunt mai buni pe partea de stiinte, dar cum am mai spus, nu stiu daca merita bilingv, sau daca m-ar ajuta mai mult SN sau mate info)

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mate-info.

| randomgui a răspuns:

Nu prea conteazam au diploma de bac tot aia e, sugerez stiinte ale naturii oeste mate info deoarece la romana bac ul e acelasi la mate m2 comparativ cu m1 deci mai usor si a 3 a proba chimie/fizica fata de informatica/geografie care e mai usor