| Ana_7904 a întrebat:

Hey TPU.Ce inseamna sa fii inspector in resurse umane? Ce implica aceasta meserie si ce facultate trebuie sa urmezi pentru a lucra in acest departament? Dau fundita celui mai bun raspuns :*

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna sa faci parte din hr, departament care exista in mai toate firmele cu un numar mare de angajati. Nu ai o facultate anume, poti sa faci psihologia, management, marketing, filozofie, mai orice.

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Inspectorul de resurse umane lucreaza in cadrul departamentului de resurse umane - inainte ii mai spunea de personal. se ocupa cu dosarele angajatilor, le tine evidenta la actele necesare, iti dau un link de la fisa postului unui inspector de resurse umane si citesti acolo in detaliu. in principiu este suficient si liceul, dupa care faci un curs de calificare. daca faci o facultate si dupa ce o termini ca nu poti face mare lucru cu ea sau nu-ti place ce job gasesti, iar poti face un astfel de curs, indiferent ce facultate ai terminat. facultate speciala pentru resurse umane nu exista, din cate stiu nici mastere, doar cursuri de specializare pentru toate nivele de salariati dintr-un departament de resurse umane. in principiu doar pentru managerul de resurse umane se cere si facultate, oricare. succes!

http://legislatiamuncii.manager.ro/......mane-.html

| Pearl01 a răspuns:

Inspectorul Resurse Umane / Referentul Resurse Umane se ocupa in principal cu intocmirea si gestionarea documentelor de evidenta a personalului, organizarea recrutarii si selectiei personalului, intocmirea si gestionarea carnetelor de munca ale personalului angajat, intocmirea dosarului de pensionare, intocmirea statului de plata pentru personalul incadrat, intocmirea si depunerea declaratiilor privind contributiile la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale, asigurarilor de somaj si pentru asigurarile de sanatate, oferirea informatiilor privind problemele de personal, precum si administrarea bazei de date de evidenta a personalului utilizand computerul.

Ca sa aflii cu ce anume se ocupa mai exact, scrie pe google "inspector resurse umane fisa postului" si acolo ai mai multe articole in care iti scrie cu ce se ocupa acest post.
In ceea ce priveste facultatea, nu stiu sigur, dar cauta pe net poate fi cea de stiinte economice, managementul resurselor umane, dar am impresia ca nu trebuie sa faci o facultate anume pentru acest post, ci trebuie sa urmezi nu stiu ce cursuri de inspector resurse umane si primesti diploma, cursurile le platesti. Incearca sa vezi la facultatiile de la tine din oras sau orasele apropiate daca au asemenea cursuri pentru inspector resurse umane si mai uita-te si pe net ca sa fii sigura ce facultate sa alegi, poate ca
acest curs se poate face separat de facultate...