| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna de fapt resurse umane? Ce atributii are un departament de resurse umane? happy

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Departamentul de resurse umane se ocupa, in generla, de angajatii unei firme. Aici se afla de regula un psiholog sau absolvent de psihologie care se ocupa de angajari, de interviuri si de testarea psihologica a angajatilor.
Bine, pe langa asta departamentul de resurse umane se mai ocupa si de concedii, completarea in cartile de munca si alte chestii ce tin de hartogaraie.

2 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Se ocupa de angajatii firmei
postari joburi
interviuri
angajari, contracte, axte aditionale, fisa postului
adeverinte de salariu, pentru medicul de familie
concedii
bonuri de masa
satisfactia, motivatia - angajatilor
drumurile la itm

| DespinaPopescu a răspuns:

Bună! Angajații care ocupă poziții în departamentul de HR desfășoară activități precum recrutare, evaluarea performanțelor, motivarea angajaților sau de administrarea de personal. Acești oameni cunosc din mai multe domenii câte puțin. Spre exemplu din Marketing, dar și social media. Uite aici un link util care o să te ajute să afli mai multe despre ce fac oamenii de resurse umane: https://www.wearehr.ro/......ra-in-hr/!